FIA nepřesvědčivě reaguje na prohlášení nespokojených týmů

Mezinárodní automobilová federace reaguje na kritiku sedmi týmů, kterým se nelíbí dohoda mezi FIA a Ferrari o legálnosti jeho motorů. Prohlášení federace je ale pojato velmi nešťastně, neobjasňuje prakticky vůbec nic a dá se očekávat, že nespokojeným týmům jako vysvětlení stačit nebude.

2 Štítky: FIA Pravidla Zveřejněno 5. 03 2020 — Lukáš Štěrovský

FIA ve svojí tiskové zprávě tvrdí prakticky to, co jsme vám nastínili už včera: popisuje průběh vyšetřování motorů Ferrari, které s ohledem na technickou složitost a nejasný výsledek už nemohla a nechtěla dále protahovat. S Ferrari, kterému případné podvádění nemohla prokázat, se tak určitým způsobem dohodla, což jí pravidla umožňují a FIA slibuje, že zajistí vše, aby sport ochránila. Znovu ale není nijak konkrétní v tom, co dohoda s Ferrari obnáší a jak zajistí, že jeho motor neporušuje pravidla, když sama evidentně není schopna prokázat opak.

Tisková zpráva FIA v plném znění:

FIA provedla podrobnou technickou analýzu na pohonné jednotce Scuderia Ferrari, protože má právo na takový krok u každého účastníka mistrovství světa FIA Formule 1.

Rozsáhlé a důkladné vyšetřování provedené během sezóny 2019 vzbudilo podezření, že pohonná jednotka Scuderia Ferrari nefunguje podle předpisů FIA. Scuderia Ferrari něco takového vyvracelo a tvrdilo, že její pohonná jednotka vždy fungovala v souladu s předpisy. FIA s takovým vysvětlením nebyla plně spokojena, ale rozhodla se, že další kroky by s ohledem na technickou složitost situace nemusely nutně poskytnout důkazy o případném porušení pravidel.

Aby se zabránilo negativním následkům, které by dlouhodobý proces zapříčinil, s ohledem na nejistotu výsledku sporu a v nejlepším zájmu šampionátu a zúčastněných stran, FIA v souladu s článkem 4 svých disciplinárních pravidel rozhodla uzavřít s Ferrari účinnou dohodu, která takové řízení ukončí.

Tento typ dohody je právním nástrojem uznávaným jako nezbytná součást jakéhokoli disciplinárního systému a používá se při řešení sporů mezi mnoha veřejnými orgány a jinými sportovními federacemi. Důvěrnost podmínek dohody zajišťuje článek 4.

FIA přijme veškerá nezbytná opatření k ochraně sportu a jeho role a pověsti pořadatele mistrovství světa FIA Formule 1.

Diskuse k článku

2 komentáře: “FIA nepřesvědčivě reaguje na prohlášení nespokojených týmů”

  1. Engine12 napsal:

    To je prostě F1. Přečtu to a hodím za hlavu, intriky mě nezajímají.

  2. Zeleenda napsal:

    Nějak tomu nerozumím, když FIA u Ferrari nic nenašli, tak proč ostatní týmy protestují? Proti čemu vlastně protestují? Vysvětlí mi to někdo? 🤪

Napsat komentář