FIA přitvrdila v pravidlech o spalování oleje

Mezinárodní automobilová federace poslala před Velkou cenou Ázerbájdžánu varovnou zprávu, ve které je zmíněna modifikace pravidel, podle které budou více potlačovány pokusy o užití oleje jako přísady paliva a získání tak většího výkonu auta.

Štítky: FIA Pravidla Zveřejněno 23. 06 2017 — Šimon Trantina

Okolo tohoto tématu se vedly spekulace téměř od začátku sezony, kdy Red Bull hlásil, že se domnívá, že někteří soupeři si pomáhají nedovoleným způsobem a spolu s palivem spalují i olej. FIA se tedy krokem učiněným těsně před první Velkou cenou Ázerbájdžánu, která se pojede tento víkend, snaží zajistit, aby všichni konstruktéři postupovali zcela dle regulí.

Aby bylo jasně pojištěno, že týmy nevyužijí ani jiných kliček okolo pravidel, FIA v nových pravidlech kompletně zakázala použití chemikálií obsažených v oleji, jejichž spalování by mohlo vozu přidat na výkonu. Autorem zprávy o zpřísnění pravidel je Polák Marcin Budkowski, který je šéfem technického oddělení vedení formule 1. Ten se o tom, co se smí a nesmí vyjádřil velmi jasně.

„Chtěli bychom vám připomenout, že, jak již bylo zmíněno během několika setkání a oznámeno v prohlášení TD/004-17, považujeme za nelegální jakékoli využití oleje jako paliva dle technických pravidel.

Pro upřesnění, jediné palivo, které může být použito pro spalování, je benzín, jehož složení je jasně popsáno v článku 19 technických regulí. Přestože pravidla nestanovují povolené složení motorového oleje používaného ve formuli 1, jakýkoli pokus o využití hořících látek v oleji bude považován za porušení předpisů,“ napsal Budkowski.

Změny v oblasti oleje přijdou i v pravidlech pro příští sezonu. FIA plánuje zavést předpis, podle kterého budou týmy povinny podávat ke kontrole informace o objemu oleje v autě po celou dobu závodního víkendu. Hodnota tohoto objemu by se neměla vůbec změnit, podle regulí má být stále konstantní.

Že se z vozů Mercedes moc kouří? „Vidí duchy,“ reaguje šéf týmu

Diskuse k článku

Napsat komentář