FIA plánuje na vozech F2 otestovat udržitelná paliva

Mezinárodní automobilová federace (FIA) zveřejnila svůj plán, jak otestovat nové pohonné jednotky ve formuli 2. Motory mají mít udržitelné palivo a data z nich poslouží jako podklad pro zavedení motorů s udržitelnými palivy i v královně motorsportu.

Štítky: FIA Formule 2 motory Pravidla Zveřejněno 11. 08 2022 — Vašek Štěpánek

Doprovodná série formule 2 aktuálně využívá šestiválcové motory o objemu 3.4 litru a 8 750 otáčkami za minutu. Tyto motory dodává pro celou závodní kategorii francouzský vývojář Metachrome, a to od roku 2018, kdy byla představena aktuální generace vozů.

Šasi dodává italská automobilová společnost Dallara, která se může pyšnit také výrobou velmi rychlých supersportů. Obě firmy měly s F2 původně spolupracovat tři roky, tedy do roku 2021, ale došlo k prodloužení kontraktu o další tři roky – do roku 2024.

Právě v tomto roce by ve formuli 2 FIA ráda zavedla nová pravidla ohledně motorů – ty by měly nově využívat paliva s vyšší ekologickou stopou. V dalších dvou letech by se měl podíl udržitelného paliva zvětšovat.

Aktuální motory ve formuli 1 využívají pohonné hmoty s 10 % ekologickou složkou a cílem je do roku 2026 využívat 100 % udržitelná paliva. K lepšímu pochopení a fungování nových motorů mají formuli 1 pomoci právě nová pravidla pro F2.

FIA tak plánuje sbírat data v F2, postupně navyšovat podíl biosložky v palivech a pro rok 2026 přijít do F1 s otestovanými a fungujícími palivy. Pravidlo už je schváleno a k oficiální prezentaci a podrobnějšímu popisu plánu má dojít 2. září tohoto roku.

V tom má být také zmíněno, jak bude muset být upraveno aktuální šasi pro formuli 2 a jaké změny doznají motory samotné. Předpokládá se, že doprovodná série F2 dostane mnohem větší prostor pro testování, ať už během sezony nebo před či po ní.