Penalizace na startu velkých cen teď budou jendodušší

Mezinárodní automobilová federace má za sebou jednání v Paříži, na kterém odsouhlasila některé změny v pravidlech. Ty vejdou v platnost už pro sezonu 2018.

Štítky: FIA Pravidla Zveřejněno 7. 12 2017 — Lukáš Štěrovský

Na zasedání Světové rady motorsportu v Paříži došlo i na kritizovaný systém penalizací. Ten totiž v současné době „zajišťuje“ i to, že pilot klidně dostane několik desítek míst za předčasnou výměnu komponent pohonné jednotky. A když se sejde několik takových případů, nebývá daleko ke zmatkům. Například v Monze odstartoval kvůli tomuto jevu Lewis Hamilton jako jediný z takové pozice, jakou si vyjel v kvalifikaci.

Proto FIA přichází se zjednodušením. Od nové sezony platí, že pilot, jehož součet penalizací na startu bude činit patnáct a více míst, bude automaticky odsunut na konec startovního roštu bez dalšího sčítání trestů. Pokud se sejde víc takových jezdců, budou na konci roštu seřazeni podle toho, kdy k udělení penalizace došlo.

Došlo rovněž i na další úpravy v pravidlech. Z těch klíčových lze jmenovat například zákaz spalování oleje spolu s palivem a s tím pojící se zkonkretizování povolené specifikace oleje. Byla také určena minimální váha a objem baterie plus změna pozic kamer a zrcátek s ohledem na systém Halo.

Kvůli několika incidentům, kdy došlo k přepadení členů týmů během brazilské GP, FIA také urgovala promotéra šampionátu, aby najal bezpečnostního experta, který by tuto situaci dokázal zlepšit.

Diskuse k článku

Napsat komentář