První univerzální ochranná vesta pro závodníky na motokárách
Mezinárodní automobilová federace nepřestává navyšovat úroveň bezpečnosti ve všech závodních sériích. Důkazem je nový bezpečnostní prvek určený zatím pro motokárové závodníky.
Jedná se o jakousi vestu, která má za úkol chránit jezdcova žebra a hrudník. Povinná bude už od nového roku ve všech motokárových závodech pod záštitou FIA.
Vesta, kterou zatím nabízí jen italský výrobce závodního oblečení OMP, zajistí závodníkovo bezpečí v případě nárazu tělem do volantu či kraje sedačky, stejně tak pomůže i při kontaktu s letícími troskami – právě tady se nabízí potenciální opodstatnění jejího budoucího nasazení i v F1.
Tento prvek dokáže ochránit jezdce před nárazem o energii 60J v případě hrudníku a 100J, co se týče žeber, do těla propustí maximálně 1kN. Současně ale nijak neomezí pohyblivost rukou, hlavy či nohou. Každý pilot si může vestu přizpůsobit s ohledem na vlastní tělo, vesta bude i v ženském provedení pro pilotky.
„Je to důležitý prvek, protože zranění žeber jsou v motokárách nejčastější. Proto jsme se snažili konzultovat a vyvinout zařízení za účelem ochrany hrudníku. Z výsledku mám radost,“ přiznal Adam Baker, který má u FIA na starost právě bezpečnost závodníků.
Pokud nepočítáme vylepšování helem, kombinéz, zvyšování opěrek hlavy (headrestů) a strukturální změny vozů, jako je zavedení systému Halo, pak posledním ochranným prvkem, který v rámci výbavy jezdce FIA v F1 zavedla, je systém HANS na ochranu hlavy a krku pilota z roku 2003.