FIA hájí “hloupé” trestné body: systém si týmy samy zvolily

Trestné body byly ve formuli 1 zavedené relativně nedávno, přesto už od svého vzniku vyvolávají řadu diskuzí. Systém udělování se upravoval, což si odsouhlasily samotné týmy.

Štítky: FIA Michael Masi Pravidla Zveřejněno 7. 07 2021 — Jiří Košta

Devět jezdců dostalo celkem devatenáct bodů. Jedním z nich je i Lando Norris, který jich už má celkově deset. To je ovšem problém, protože maximálně jich pilot smí mít dvanáct. Jakmile překročí tuto mez, má automaticky jeden závod zákaz startu.

Šéf McLarenu Andreas Saidl věří, že penalizace pro Norrise za incident s Pérezem během GP Rakouska byla příliš přísná, navíc byla doplněna ještě dvěma trestnými body.

„Z mého pohledu to vyžaduje přehodnocení, protože si myslím, že se všichni shodneme, že pro případ, jako je tento, nemůže být zákaz závodění v důsledku toho správná věc. Mít zákaz startu za něco takového, to chce zkrátka revizi celého systému.”

U McLarenu nejsou jediní, kteří mají své jezdce na hraně vyřazení. Podobně je na tom i Sergio Pérez, jezdec Red Bullu. Ředitel závodů Michael Masi však odmítl tvrzení, že je systém „drsný“. Tvrdí, že současná stupnice pro udělování trestných bodů byla přezkoumána a dohodnuta s týmy koncem loňského roku a během sezony se nezmění.

Abych byl upřímný, tak je to systém, který existuje už dlouhou dobu. Není nijak odlišný od toho, co vídáme na běžných silnicích v mnoha zemích. I zde řidiči musí poté měnit svůj styl řízení, takže si nemyslím, že by to bylo nějak ostré.

Diskutovalo se o tom koncem loňského roku a je to zábavné, protože to ovlivňuje různé jezdce a různé týmy různými způsoby a na konci loňského roku došlo ke shodě zahrnující všechny – týmy, FIA a F1. Takže to je něco, co není jen na rok. A není to něco, co bychom někdy v polovině roku změnili.

Takže se prostě jedná o bodovanou stupnici, kterou si všichni odsouhlasili na začátku roku, a podle toho se tedy komisaři řídí,” vysvětluje Masi.

Trestné body během GP Rakouska 2021

Jezdec Tým Důvod Penalizace Trestné body
Sebastian Vettel Aston Martin K Blokování soupeře + 3 místa na startu 1
Antonio Giovinazzi Alfa Romeo Z Předjetí za SC 5 vteřin penalizace 2
Lando Norris McLaren Z Vytlačení jezdce mimo trať 5 vteřin penalizace 2
Yuki Tsunoda AlphaTauri Z Přejetí bílé čáry na vjezdu do boxů 5 vteřin penalizace 1
Sergio Pérez Red Bull Z Vytlačení jezdce mimo trať 5 vteřin penalizace 2
Sergio Pérez Red Bull Z Vytlačení jezdce mimo trať 5 vteřin penalizace 2
Lance Stroll Aston Martin Z Rychlost v boxech 5 vteřin penalizace 0
Yuki Tsunoda AlphaTauri Z Přejetí bílé čáry na vjezdu do boxů 5 vteřin penalizace 1
Kimi Raikkonen Alfa Romeo Z Kolize Průjezd boxy 2
Nicholas Latifi Williams Z Nezpomalení během dvojitých žlutých vlajek 10 vteřin penalizace stop and go 3
Nikita Mazepin Haas Z Nezpomalení během dvojitých žlutých vlajek 10 vteřin penalizace stop and go 3