FIA do budoucna nevylučuje štít místo Halo. Pomoci může IndyCar

Není tomu tak dávno, co bylo zveřejněno video z testu speciálního štítu na voze IndyCar, který má chránit hlavu jezdce. Na rozdíl od systému Halo v F1 je štít přece jen vkusnější a opticky méně rušivý. Do budoucna proto FIA nevylučuje, že by se formule 1 mohla zbavit svatozáře a s pomocí IndyCar přesedlat právě na štít.

2 Štítky: Halo IndyCar Štít Zveřejněno 23. 02 2018 — Lukáš Štěrovský

„Samozřejmě, že jsme to viděli,“ řekl bezpečnostní delegát FIA Laurent Mekies o testu štítu v IndyCar. „Pokud jde o bezpečnost, úzce spolupracujeme se všemi odvětvími motorsportu. Během posledního roku výzkumu se naše pracovní skupina čtyřikrát setkala se zástupci IndyCar, NASCAR i australských závodů V8.

Vědí přesně, co jsme udělali ve výzkumu Halo, a my zase víme, že se snaží zkoumat odlišné možnosti. Takže funguje výměna informací. Myslím, že dnes už jsou velmi jasné výhody i nevýhody obou těchto zařízení. Je ale dobré, že série IndyCar se snaží o vyvinutí zařízení, které jednoho dne může doplnit i naši práci,“ řekl Mekies.

Američané mají své řešení ochrany kokpitu. Je elegantnější

Jak se tedy Mezinárodní automobilová federace rozhodla, co bude pro formuli 1 vhodnější? Podle Mekiese jde do značné míry o kompromis a do budoucna existuje možnost, že by se královna motorsportu přece jen obrátila od svatozáře k štítu.

„Jedním z klíčových aspektů je otázka, proti čemu se snažíte piloty ochránit. Na to se nedá přesně odpovědět. Vyberete si konkrétní předmět, vůči kterému chcete jezdce ochránit, jenže pak musíte akceptovat, že v jiném případě toto zařízení nepomůže tak, jak byste chtěli. Budeme sledovat všechny systémy a to, jakou úroveň ochrany poskytnou.

Možná si vzpomenete, že i ve formuli 1 jsme toho zkoušeli více. Štít, který jsme vloni zkoušeli na Silverstone, měl trochu sníženou úroveň ochrany, takže je to otázka kompromisu. Proto je dobré, že se do toho zapojí tak důležitý hráč, jako je série IndyCar, a budeme s ním moci úzce spolupracovat.“

Diskuse k článku

Napsat komentář