FIA chce zabránit termínovým kolizím F1, vytrvalostních závodů a formule E

Prezident FIA Jean Todt začal v Monaku pracovat na iniciativě, jejímž cílem je do budoucna odstranit termínové kolize mezi podniky formule 1, formule E a šampionátem vytrvalostních závodů. Do tohoto seznamu by možná mohlo přibýt ještě mistrovství světa silničních motocyklů.

1 Štítky: FIA Motorsport Zveřejněno 29. 05 2017 — Lukáš Štěrovský

Jeden příklad za všechny: V loňském roce kolidovala Velká cena Evropy F1 na okruhu v Baku se slavnou čtyřiadvacetihodinovkou Le Mans. Výkonný ředitel mistrovství světa ve vytrvalostních závodech, Gerard Neveu, prohlásil v době zveřejnění kalendáře, že se jedná o „jasný útok na nás a závod“. Přitom oba podniky se jedou pod hlavičkou FIA.

Letos už od sebe závody dělí celý týden, jenže Mezinárodní automobilová federace chce mnohem víc. Proto se Jean Todt rozhodl zahájit spolupráci, která zahrnuje zajímavá jména napříč všemi oblastmi motorsportu. Nový sportovní šéf formule 1 Ross Brawn, již zmíněný Gerard Neveu, šéf formule E Alejandro Agag – ti všichni se spolu s Todtem budou snažit vymyslet způsob, jak se zbavit překrývání závodů napříč sériemi.

Už dříve prohlásil Ross Brawn, že by rád odstranil termínové kolize mezi F1 a MotoGP. K těm letos dojde (či už došlo) celkem osmkrát, a to včetně závěru šampionátu MotoGP ve Valencii, která koliduje s GP Brazílie. Pro našince a fanouška obou sérií může být jediným štěstím časový posun, který umožní divákovi sledovat oba podniky po sobě tak, že si nebude muset vybrat, čemu dát přednost.

Vedení F1 si přeje spolupráci s MotoGP

Finále formule E v Montrélu, které zahrnuje dva závody, se zase termínově střetává s maďarskou Velkou cenou F1. Tři víkendy seriálu vytrvalostních závodů – Německo, Mexiko a USA – se jedou ve stejný termín jako Grand Prix Velké Británie, Itálie a Singapuru.

Vyhnutí se těmto termínovým kolizím by nejenže televizním stanicím zajistilo větší sledovanost jednotlivých disciplín, ale umožnilo by i pilotům, aby takzvaně přeskočili z jedné kategorie do druhé – jako to v roce 2015 udělal Nico Hülkenberg, jenž absolvoval (a navíc vyhrál) 24 hodin Le Mans.

„Ve spolupráci s promotéry FIA v poslední době těžce pracovala na tom, aby vybudovala širokou škálu šampionátů, které zajistí fanouškům motorsportu skvělou zábavu,“ prohlašuje Jean Todt. „Je důležité, aby každý, kdo je zapojen do naší práce na tvorbě šampionátů, pracoval na tom, aby fanoušci měli možnost užít si na plno tato mistrovství.

V Monaku jsme ve spolupráci s našimi partnery zahájili proces harmonizace našich sportovních kalendářů. Těším se na pokračování této snahy, která vede k definování kalendářů pro další sezonu, ale i dále do budoucna,“ dodává prezident FIA.

Diskuse k článku

Jeden komentář: “FIA chce zabránit termínovým kolizím F1, vytrvalostních závodů a formule E”

  1. sir_honrad napsal:

    „Pro našince a fanouška obou sérií může být jediným štěstím časový posun, který umožní divákovi sledovat oba podniky po sobě tak, že si nebude muset vybrat, čemu dát přednost.“

    Jenom pro našince? To jako vážně? Ve zbytku světa tenhle časový posun neplatí? 🙂

Napsat komentář