FIA a Liberty zakopali válečnou sekeru

Držitel komerčních práv Liberty Media a řídící orgán Formule 1 Mezinárodní automobilová federace se snaží zapomenout na vzájemné neshody a spolupracují na novém strategickém plánu pro šampionát.

Štítky: FIA FOM Liberty Media Zveřejněno 16. 05 2024 — GPF1.cz

FIA a FOM pracují na nové strategii pro budoucnost tohoto sportu na základě jednání mezi prezidentem řídícího orgánu Mohammedem Ben Sulayemem a generálním ředitelem F1 Stefanem Domenicalim.

“Mistrovství světa FIA Formule 1 nebylo nikdy tak silné a celosvětově roste a FIA a Formule 1 jsou odhodlány dosáhnout nejlepších výsledků pro celý sport,” uvedla FIA v tiskové zprávě. “Za tímto účelem obě strany připravují nový strategický plán, který nám umožní využít příležitostí a dále zvýšit potenciál F1 v nadcházejících letech.”

ČTI V MAGAZÍNU KOLO NA KOLO:

Obě klíčové organizace se v uplynulých 18 měsících střetly v řadě otázek, včetně výroků Ben Sulayema, počtu týmů povolených v šampionátu a dalších záležitostí.

Ben Sulayem v lednu loňského roku rozzlobil FOM, když označil tvrzení, že hodnota F1 je 20 miliard dolarů za “nadsazené”. FOM v reakci na to napsala FIA a označila jeho komentáře za “nepřijatelné”. To proto, aby se nemíchala do jejího byznysu.

FIA zároveň vyzvala nové týmy, které chtějí vstoupit do F1, k podání přihlášek. V říjnu loňského roku schválila jednu ze čtyř nabídek, kterou předložil americký závodní tým Andretti, podporovaný značkou Cadillac společnosti General Motors. FOM však trvala na tom, že není třeba rozšiřovat startovní pole nad současných 10 týmů, a tvrdila, že příchod Andrettiho by nepřinesl zvýšení hodnoty seriálu.

V prosinci FIA zahájila a poté rychle zastavila vyšetřování údajného střetu zájmů, do kterého byl zapleten zaměstnanec FOM a jeho manželka. Později byli identifikováni jako generální ředitelka Akademie Formule 1 Susie Wolffová a její manžel, šéf týmu Mercedes Toto Wolff. Ta později oznámila, že kvůli vyšetřování podala na FIA ve Francii žalobu.

ČTI V MAGAZÍNU KOLO NA KOLO:

K poslednímu vývoji došlo poté, co byl Ben Sulayem vyšetřován etickým oddělením řídícího orgánu kvůli údajným zásahům ve dvou případech během loňského mistrovství světa. V obou případech byl očištěn, mimo jiné kvůli tvrzení, že se pokusil zablokovat schválení okruhu Las Vegas Strip během nového závodního víkendu F1.