Ferrari vzdalo boj o titul: nasadí v USA nové motory s penalizací
Ferrari Sebastianu Vettelovi nasadí pátý letošní motor. A to znamená penalizaci pro Velkou cenu USA. Podle jeho vlastních slov to bylo prý dlouhodobě plánováno. To ale znamená, že Ferrari s Vettelem usnadnili Hamiltonovi cestu za třetím titulem mistra světa. Pokud by chtěl Vettel Hamiltonovi v zisku titulu zabránit, musel by v případě Hamiltonova vítězství dojet…
Ferrari Sebastianu Vettelovi nasadí pátý letošní motor. A to znamená penalizaci pro Velkou cenu USA. Podle jeho vlastních slov to bylo prý dlouhodobě plánováno. To ale znamená, že Ferrari s Vettelem usnadnili Hamiltonovi cestu za třetím titulem mistra světa. Pokud by chtěl Vettel Hamiltonovi v zisku titulu zabránit, musel by v případě Hamiltonova vítězství dojet druhý. Třetí místo nestačí.
Hamilton získá titul, když dojde na zobrazené pozici a Vettel s Rosbergem nebudou lepší, než jak je znázorněno:
Ferrari přitom plánovalo vyzkoušet prototyp pohonné jednotky na sezonu 2016. Tu ale měl dostat Kimi Räikkönen, což by také obnášelo penalizaci. Ferrari se ale test nové pohonné jednotky v závodním režimu rozhodlo nakonec odložit. Místo toho nasadilo pátou jednotku specifikace 2015 jak Räikkönenovi, tak Vettelovi.
Každý jezdec může v letošní sezoně nasadit maximálně čtyři pohonné jednotky. Je tedy zvláštní Vettelovo tvrzení, že pátou jednotku Ferrari plánovalo dlouhodobě. Ferrari je totiž po Mercedesu druhý nejlepší a současně nejspolehlivější motor.
Zcela odlišná situace je u Red Bullu. Ačkoli to ještě není definitivní, Daniel Ricciardo naznačil, že Red Bull nakonec nenasadí novou pohonnou jednotku, kterou Renault svým týmům nabídl pro GP USA. Zlepšení prý nejsou tak markantní, aby to mělo smysl. Je ale dost dobře možné, že tato situace se během víkendu v Austinu bude ještě turbulentně měnit.
Fernando Alonso pojede Velkou cenu USA s novým motorem, který zkoušel již v Rusku (a dostal za něj penalizaci, tudíž tento víkend se obejde bez trestu). Jeho týmový kolega Jenson Button nový motor k dispozici nemá, protože Honda nemá dostatečné výrobní kapacity, aby stihla oběma jezdcům připravit stejnou specifikaci motoru.
Před začátkem víkendu GP USA byla situace s motory následující:






Diskuse k článku