Ferrari svého šéfa strategie uklidilo do továrny

Ferrari před úvodním závodem sezony formule 1 změnilo složení svého strategického týmu a jeho dosavadní šéf Inaki Rueda se přesunul do továrnny. Strategie italského týmu se loni dostala do centra pozornosti po řadě drahých chyb.

Štítky: Ferrari Zveřejněno 23. 02 2023 — GPF1.cz

Mezi ně patřily špatné volby v boxech při Velké ceně Monaka, které stály Charlese Leclerca potenciální vítězství, a také bizarní volba, kvůli níž byl monacký jezdec na začátku Q3 Velké ceny Brazílie jediným jezdcem na přechodných pneumatikách. Tým dal jasně najevo, že chce v zimě věci přezkoumat, a otázka strategie se stala prioritou, kterou se měl zabývat nový šéf týmu Fred Vasseur poté, co převzal funkci od Mattii Binotty.

Podle Vasseurovy první analýzy nebylo správné svalovat vinu za chyby na jednotlivce, protože se domníval, že za to, co se pokazilo, mohou spíše procesy.

“Když mluvíte o strategii, aerodynamice nebo jiném tématu, musíte se vyhnout tomu, abyste se soustředili jen na vrchol pyramidy,” vysvětlil Vasseur na začátku tohoto roku, když byl dotázán na možné změny ve strategickém týmu. “Velmi často, když mluvíte o strategii, jde mnohem více o organizaci než jen o člověka, který je na boxové zídce.

Snažím se přesně pochopit, co se stalo na každé jednotlivé chybě a co se stalo loni. A snažit se zjistit, jestli je to otázka rozhodnutí, jestli je to otázka organizace, nebo komunikace?”

Vyšlo najevo, že Francouz přijal opatření už před začátkem sezony. Šéf strategie Rueda byl přesunut ze své role na boxové zídce a nyní bude zastávat tovární pozici, která pomáhá podporovat sportovní prvky týmu.

Nahradí ho Ravin Jain, který v Maranellu dosud působil jako inženýr závodní strategie. Ind je absolventem Oxfordské univerzity, kde získal titul první třídy v oboru fyziky a vyznamenání v magisterském studiu matematické a teoretické fyziky. Vasseur se také postaral o jasné vymezení oblastí odpovědnosti pro sebe a závodního ředitele Ferrari Laurenta Mekiese.

Od GP Bahrajnu se bude Mekies věnovat všem provozním aspektům týmu, zatímco Vasseur bude mít na starosti jednání s jezdci, sponzory a médii.