Ferrari se po jednoznačné porážce z Bahrajnu nehodlá vzdávat a věří si

Nový šéf týmu Ferrari Frederic Vasseur říká, že plně důvěřuje schopnosti týmu postavit se Red Bullu v průběhu sezony F1, přestože jejich rivalové začínají v roce 2023 dominantním stylem.

Štítky: Ferrari Frederic Vasseur Zveřejněno 14. 03 2023 — Jiří Košta

Max Verstappen vedl před domácím týmovým kolegou Sergiem Pérezem v úvodním víkendu minulého víkendu, přičemž třetí Aston Martin  Fernanda Alonsa ztratil přibližně 38 sekund.

Mezitím jediné Ferrari Carlose Sainze a rychlejší Mercedes Lewise Hamiltona protnuly cílovou čáru téměř minutu pozadu, protože oba jezdci bojovali s degradací pneumatik.

To zkomplikovalo již tak těžký den pro Scuderii, která v závěrečných fázích ztratila Charlese Leclerca kvůli nespecifikovanému problému s pohonnou jednotkou, a vyvolalo otázky ohledně jejich připravenosti bojovat o titul.

Fred Vasseur však vyzdvihl rychlost Ferrari v kvalifikaci jako důvod k optimistickému postupu vpřed, protože Leclerc zajel v první jízdě Q3 jen o desetinu pomaleji než Verstappen.

Na otázku, zda věří, že současné auto Ferrari může být vyvinuto tak, aby bylo výzvou pro Red Bull v nadcházejících závodech, vzhledem k plánům Mercedesu jít „radikálně“ s budoucími aktualizacemi, Vasseur uvedl: „Jsem o tom přesvědčen, zcela přesvědčen.

Nikdy jsem neviděl auto, které by se dokázalo vyrovnat tempu jiného v kvalifikaci a nedokázalo to v závodě. Je to otázka nastavení a některých voleb na autě – vůbec to není věc konceptu.“

Vasseur také poukázal na to, že rok 2023 je nejdelší sezona v historii F1, přičemž od nynějška do listopadového finále sezony v Abú Dhabí bude následovat dalších 22 závodů.

Přirozeně však chce co nejrychleji porozumět jejich problémům s výkonem a spolehlivostí – v podobném duchu jako Red Bull, když se začátkem loňského roku setkal s technickými problémy.

„Nikdy není dobré začínat s DNF a určitě bych raději skončil jako Red Bull. Ale teď chci zůstat konzistentní ve své pozici. Před testem v Bahrajnu před dvěma týdny jsem týmu řekl, že šampionát v Bahrajnu neskončí – na výsledku v žádném případě nezáleží. Platilo to pro zimní test a platí to pro první závod.

Nejdůležitější věc je nyní mít jasnou představu o situaci, kdy se nám nedaří, udělat na to řádnou analýzu a co nejdříve se vrátit silnější.”

Ferrari je po úvodním kole na čtvrtém místě v hodnocení konstruktérů, 31 bodů za vedoucím Red Bullem, mezi nimiž jsou Aston Martin a Mercedes.

Extreme E má za sebou první double header, vítězství si poprvé připisuje Veloce Racing a Acciona Sainz XE