Ferrari bude závodit v Le Mans, Charles Leclerc by chtěl taky

Charles Leclerc si vloni vyzkoušel virtuální 24hodinovku v Le Mans. Ačkoliv seděl za volantem závodního simulátoru, náramně se bavil. Přiznal, že by si rád Le Mans vyzkoušel ve skutečnosti, což by mu teoreticky mohlo být brzy umožněno – Ferrari totiž vstoupí v roce 2023 do nejvyšší kategorie WEC.

Štítky: 24 hodin Le Mans Charles Leclerc Ferrari Zveřejněno 2. 03 2021 — Petr Čermák

Charles Leclerc přiznal, že je fanouškem vytrvalostních závodů a že by si jednou rád čtyřiadvacetihodinovku na legendárním okruhu La Sarthe v Le Mans vyzkoušel.

Monačan má velké štěstí – pokud setrvá i v dalších letech u Ferrari, mohla by se mu teoreticky naskytnout možnost zazávodit si v nové nejvyšší kategorii WEC Le Mans Hypercar. Ferrari totiž oznámilo vstup do šampionátu v roce 2023.

„Miluju Le Mans,“ uznal Leclerc. „Pokud jednou dostanu šanci, rád se ji chopím. V současnosti je ale mým hlavním zaměřením formule 1 – pokud ale dostanu příležitost, nevidím důvod, proč ji nevyužít.“

Nestává se často, že by se závod 24 hodin Le Mans kryl se závodním víkendem formule 1 – naposledy se tak stalo v roce 2016, kdy několik minut po odmávnutí šachovnicového praporu na La Sarthe zhasnula červená světla v úvodní Grand Prix na městském okruhu v Baku. Charles Leclerc by tak teoreticky mohl startovat v Le Mans i v případě, že by byl stále pilotem formule 1.

Vzpomeňme si například na Nica Hülkenberga – Němec se v roce 2015 zúčastnil slavné čtyřiadvacetihodinovky ve třetím voze Porsche (přestože závodil pro Force Indii), a nakonec v kokpitu s Nickem Tandym a Earlem Bamberem zvítězili.

Úspěch slavil v Le Mans i letošní navrátilec a dvojnásobný mistr světa F1 Fernando Alonso. Ten v letech 2018 a 2019 zvítězil za Toyotu v posádce se Sébastienem Buemim a Kazukim Nakadžimou. V roce 2018 navíc stále závodil pro McLaren ve formuli 1.

Alonso je jezdcem, který je společně s Juanem Pablem Montoyou nejblíže tzv. motoristické trojkoruně (jezdec se jejím držitelem stane v případě, že zvítězí alespoň jednou v GP Monaka, Indy 500 a v 24 hodin Le Mans). Španěl dosud nezvítězil jen v Indianapolis, Montoyovi naopak schází vítězství ve vytrvalostní zkoušce.

Charles Leclerc by teoreticky mohl o trojkorunu zabojovat také. Ten je však na úplném začátku své kariéry a zatím nevyhrál ani na domácí půdě v ulicích Monte Carla. Kdo ale dokáže říct, čeho Monačan v následujících 20 až 30 letech dosáhne?

Honda, Cruise a GM se dohodli na spolupráci při vývoji autonomních vozidel