F1 zemím s problematikou lidských práv nastavuje zrcadlo – nemají se kam schovat

Generální ředitel formule 1, Ital Stefano Domenicali, je nadšený z nového závodu v Kataru – a to navzdory faktu, že země je podobně jako sousední Saúdská Arábie na štíru s dodržováním základních lidských práv. Podle Domenicaliho ale může právě královna motorsportu tento stav změnit.

Štítky: FIA GP Kataru Stefano Domenicali Zveřejněno 10. 10 2021 — Lukáš Štěrovský

Co je vlastně vytýkáno Kataru? Vyjma diskriminace žen je v zemi například trestán vztah mezi osobami stejného pohlaví, nevěra je „odměněna“ smrtí… Zemi taky trápí velké množství migrujících dělníků z Indie, Pákistánu a dalších přidružených států. Za posledních 10 let jich v Kataru údajně zemřelo až 6,5 tisíce, mnoho při stavbě stadionů pro fotbalové mistrovství světa 2022, když doplatili na nelidské podmínky a přepracování.

I proto vyvolala katarská Grand Prix velké ohlasy. Například Lewis Hamilton, který je dlouhodobě politicky v podobných tématech angažovaný, už dříve prohlásil, že nedodržování lidských práv je obrovský problém. Před úvodem sezony se dokonce sešel s britským velvyslancem v Bahrajnu, aby toto téma probrali.

Porsche zahájilo stavbu továrny na syntetická paliva, použije je v motorsportu

Stefano Domenicali si ale nemyslí, že by se formule 1 měla podobným zemím vyhýbat, ba právě naopak. „Mluvíme o sportu, mluvíme o platformě, která má za cíl vytvářet zábavu a sjednocovat lidi,“ říká.

„Myslím, že to tak bylo vždycky. Sport pomůže posílit správné hodnoty v každé zemi, kam se dostane. Protože záře reflektorů F1 je tak velká, že se nelze schovat. Proto si myslím, že věci, které všichni na této úrovni slibují, budou splněny,“ doufá ve zlepšení životních podmínek tamních občanů.

„To je důvod, proč bychom to měli brát jako velký pozitivní impulz. Protože formule 1 v tomto konkrétním případě pomůže zajistit, aby přechod k lepšímu nastal dříve,“ má jasno nejvyšší šéf F1.

Katar letos zaujal pozici místo zrušené Austrálie, od roku 2024 mu začne platit desetiletá smlouva. „Je to další velký úspěch pro nás všechny, protože jsme chtěli navzdory covidu, navzdory obtížné situaci, ve které žijeme, ukázat, že jsme naprosto odhodláni zajistit, aby tato sezóna – která je ze sportovního hlediska naprosto fantastická – byla odjeta na správných místech a aby se konalo správné množství závodů.

Musíme poděkovat katarským promotérům, protože jakmile se objevila možnost konání závodu v tomto termínu, okamžitě začali jednat. Je to skvělé, protože můžeme mít kalendář s 22 závody, což nebyla v průběhu roku samozřejmost. Takže jsem velmi nadšený,“ nezastírá Ital.

Plán nového šéfa F1: Méně závodů, ale víc se jich bude střídat