F1 udělá vše proto, aby se Andretti do seriálu nedostal

Mario Andretti prohlásil, že mu prezident společnosti Liberty Media, která vlastní komerční práva na formuli 1, sdělil, že tým jeho syna nikdy nebude mít možnost vstoupit do seriálu.

Štítky: Andretti Liberty Media Zveřejněno 23. 05 2024 — GPF1.cz

Mistr světa z roku 1978 uvedl, že ho generální ředitel společnosti Liberty Media Greg Maffei před třemi týdny varoval, že udělá vše pro to, aby žádost Michaela Andrettiho zablokoval. Andretti popsal, jak Maffei přerušil výměnu názorů mezi ním a generálním ředitelem Formule 1 Stefanem Domenikalim v sobotu během víkendové Velké ceny Miami.

“Pan Maffei se vmísil do rozhovoru a řekl: ‘Mario, chci ti říct, že udělám všechno pro to, aby Michael nikdy nevstoupil do formule 1,'” řekl Andretti televizi NBC. Podle Andrettiho pak Maffei odešel.

“Nemohl jsem tomu uvěřit,” řekl. “Tohle mě opravdu zarazilo.”

“Mluvíme o obchodu,” dodal. “Nevěděl jsem, že je to něco tak osobního. To bylo opravdu – panebože. Nemohl jsem tomu uvěřit. Bylo to prostě jako kulka do srdce.”

Andrettiho žádost o vstup do formule 1 schválila FIA po dlouhém výběrovém řízení v říjnu loňského roku. Vedení Formule 1 v lednu prohlásilo, že by neměli být do seriálu vpuštěni, ale Andretti přesto pokračoval v přípravách. Minulý měsíc otevřela technickou základnu v Silverstone, kde pracuje přibližně 80 britských zaměstnanců. Začátkem tohoto týdne najala Pata Symondse, který byl dříve technickým ředitelem FOM. Symonds strávil posledních sedm let v F1 a navrhl současné technické předpisy F1 i nová pravidla, která mají být zavedena v roce 2026, kdy Andretti doufá, že se objeví na startovním roštu.

F1 čelí tlaku amerických zákonodárců kvůli odmítnutí přijmout Andrettiho. Tento týden se šest senátorů obrátilo dopisem na antimonopolní oddělení ministerstva spravedlnosti, aby vyjádřili své obavy ohledně FOM.

“Je zřejmé, že existuje finanční pobídka pro zařazení amerického týmu na soupisku F1, a neexistuje žádný důvod, proč by mu mělo být bráněno, pokud se (vedení Formule 1) nesnaží izolovat své současné partnery od konkurence,” uvedli.