F1 týmy pomáhají v boji s pandemií. Zdravotnictví pro ně není nový obor

Ačkoli mají dost starostí samy se sebou, jako řada dalších, sedm britských týmů formule 1 rozjelo program na pomoc zdravotnického systému ve Velké Británii. V rámci vládního programu, který dostal název "Project Pitlane", využijí týmy svých schopností, aby pomohly zvládnout nápor pandemie na zdravotnických systém.

Štítky: Technika Zveřejněno 27. 03 2020 — Tomáš Richtr

Jako největší slabinou se pod náporem globální pandemie ukazuje být kapacita pro ty pacienty, kteří potřebují podporu plicních ventilátorů, protože jejich plíce jsou virem zasaženy natolik, že už nedokážou samy o sobě fungovat. Počet takových pacientů raketově roste a zcela převyšuje možnosti zdravotnických zařízení například v Itálii, Španělsku nebo v Americe.

Na výzvu britské vlády adresovanou technologickým společnostem zareagovalo sedm týmu se sídlem v Británii: Aston Martin Red Bull Racing, BWT Racing Point F1 Team, Haas F1 Team, McLaren F1 Team, Mercedes-AMG Petronas F1 Team, Renault DP World F1 Team a ROKiT Williams Racing. Dva další týmy Ferrari a Alpha Tauri mají sídlo v Itálii, Alfa Romeo ve Švýcarsku.

Právě v oblasti zdravotnických technologií umí týmy F1 pomoci. V rámci projektu ‚Project Pitlane‘ přeorganizují své technologické, inženýrské a výrobní kapacity. Byly vytvořeny tři velké pracovní týmy, které se soustředí na reverzní inženýring současných plicních ventilátorů nebo posílení dodávky nových využitím svých výrobních kapacit a inženýrského know-how.

Devizou týmu formule 1 je rychlá schopnost rešerše, vývoje a konstrukce řešení, což ve významné míře pomůže komplexnímu úsilí zvládnout nápor pandemie. Podobně jako technologické firmy tak či onak upravily své zaměření v době 2. světové války, problematika je podobná, byť soupeř současnosti je neviditelný.

Jedním z přínosů týmu by mohla být například inovace, vedoucí k podpoře většího počtu pacientů pomocí jednoho přístroje. Což by mělo za následek navýšení zdravotnické kapacity pro nejhůř postižené pacienty. Je zřejmé, že technické detaily přínosu týmů F1 se v budoucnu dostanou na veřejnost. Schopnosti formule 1 nabídnout světu nová a inovativní řešení jsou podpořena řadou příkladů z minulosti. A časový tlak, který je novým faktorem války s pandemií, není pro týmy F1 nic nového.

Ačkoli se ve formuli 1 závody nejedou, týmy nadále závodí. Pomáhají v jiné, větší bitvě, kterou až lidstvo vyhraje, budeme se moci všichni vrátit na okruhy velkých cen.

Diskuse k článku

Napsat komentář