F1 TV analytik Jan Charouz: Jak Williams skoro vyhrál

Televizní spolukomentátor F1 Jan Charouz se ve svém blogu vrací k šanci Williamsu získat na Silverstonu vítězství.

3 Štítky: Jan Charouz Zveřejněno 17. 07 2015 — GPF1.cz

Velká cena na Silverstonu měla všechny předpoklady stát se diváckým propadákem. První řada už skoro klasicky zaplněná Mercedesem, druhá řada Williams a třetí v barvách Ferrari. Vozy Torro Rosso měly ve všech trénincích velmi silnou formu, ale ta se bohužel do kvalifikace nepřenesla.

Pak ale přišel start a všechno bylo jinak. Oba Mercedesy na startu zaspaly, údajně byl v první řadě horší grip, a oba Williamsy se dostaly před ně. V tu chvíli bylo jasné, že máme o zábavu postaráno. A jako třešnička na dortu, dostali jsme zprávu, že v druhé půlce závodu by mohlo zapršet.

Prvních dvacet kol se odehrával strhující souboj mezi první čtyřkou. Vedl Massa, za ním o něco rychlejší Valterri Bottas, pak Hamilton a Rosberg. Díky tomu, že mají Williamsy motory od Mercedesu, nebylo pro Mercedesy vůbec jednoduché dostat se dopředu. Zkoušely to ze všech stran, ale Williamsy na čele tvořily nepenetrovatelnou zeď.

V situacích, kdy je rychlejší jezdec zaseklý na trati za pomalejším a za boha se nemůže dostat vpřed, mají týmy jedinou možnost, takzvaný „undercut“. Znaména to, že jezdec zajede do boxu o kolo dřív než soupeř a využije za to jedno kolo větší přilnavosti nových pneumatik. Vedoucí jezdec musí reagovat, zajede také na pitstop a musí doufat, že měl před zajetím do boxu dostatečně velký náskok, aby si udržel vedení. Tedy mysleli jsme si, že to je jediná možnost. Toto Wolf, šéf Mercedesu, si vypůjčil stránku z učebnice pokeru a pokusil se o mistrnný „bluff“. Poslal mechaniky ven před box cca v desátém kole, aby to vypadalo, že Mercedesy změnily strategii a jedou na výměnu, aby se pokusil nalákat Williams do boxu moc brzo. Kdyby totiž zajely, na konci závodu by měly moc opotřebované pneumatiky, a nedokázaly by se pak už Mercedesům ubránit. Tenhle „bluff“ ale odhalila včas manželka Toto Wolfa, Suzie Wolfová, která je shodou okolností třetí pilotkou Williamsu. SMS, kterou dostal Toto od své manželky mluví za vše: „Za tenhle „bluff“ budeš dnes večeřet sám.

Naštěstí pro Mercedes ale přišel déšť. Je to pro jezdce ta nejtěžší situace jakou si dokážete představit. Na autě má obuté sliky, na hledí od helmy se objevují kapky vody a on ví, že v každé další zatáčce muže najednou grip spadnout zhruba o 80%. Kdyby hned zajel pro mokré pneumatiky a déšť ustál, ztratil by díky času strávenému v boxu, na suché trati by mokré pneumatiky zničil a musel by zajet ještě jednou pro suché. V téhle situaci je to celé na jezdci. Musí si určit míru rizika, aby jel minimálně stejně rychle jako ostatní, ale nesmí příliš riskovat, aby neskončil ve zdi. A pak musí udělat rozhodnutí, zajet pro mokré, nebo to přetrpět.

Tohle rozhodnutí se nejvíc povedlo právě Hamiltonovi (prý poprvé v kariéře) a díky tomu vyhrál závod. Na jeho vlně se svezl i Vettel, který si tím pojistil podium. Doufejme, že letos uvidíme ještě spoustu takhle dramatických závodů. Jestli někdo závod ještě neviděl, nenechte se odradit „klasickým“ výsledkem. Tenhle závod stál za to!

Diskuse k článku

3 komentáře: “F1 TV analytik Jan Charouz: Jak Williams skoro vyhrál”

  1. Tomáš Richtr napsal:

    Ano, je to na jezdci, sami o tom hovořili. 80 % je kvantitativní příměr.

  2. Tomur napsal:

    Co je to za kravinu, že rozhodnutí o přezutí je celé na jezdci? Tým snad hlídá stav pneumatik obou jezdců 🙄 A údaj o poklesu gripu o 80% se měří v jakých jednotkách? Nebo je vycucaný z prstu?

  3. Konfucius napsal:

    Tomu teda říkám analýza. Ten bluff určitě odhalila Wolfová, viděla jak se Toto šklebí a bylo jí to jasný.

Napsat komentář