F1 Sprint na jistotu? Jezdci, kteří mají důvod do něj vložit úplně všechno

Už o víkendu čeká formuli 1 velká premiéra, sobotní kvalifikaci nahradí sprintový závod, podle jehož výsledků se piloti postaví na start nedělního závodu. Velká Británie bude první ze tří destinací, kde bude změna formátu závodního víkendu testována. Podle některých expertů pak tato úprava nahrává určitým jezdcům do karet více než jiným.

Štítky: F1 Sprint GP Velké Británie kvalifikace Pravidla Zveřejněno 15. 07 2021 — Lukáš Štěrovský

V zákulisí se hodně řeší, na kolik motivovaní budou jednotliví piloti k tomu, aby ve sprintu, při kterém se nebude stavět u mechaniků, jeli na plno a riskovali při předjíždění. Potenciální nehoda totiž znamená start do hlavního závodu zezadu pole. Přesto je hned několik adeptů, kteří by podle expertů mohli využít sprint k lepší pozici na startovním roštu. Jací to konkrétně jsou?

Fernando Alonso

Španěl je ideálním kandidátem, který by ve sprintech mohl riskovat. Do formule 1 se vrátil hlavně kvůli sezoně 2022, letos tak může zkoušet, testovat, zkrátka nebýt konzervativní. O výsledek v šampionátu mu nejde, potřebuje hlavně vybudovat základy do dalších let.

Španěl navíc miluje souboje kolo na kolo s ostatními jezdci – mnohem víc než boj proti stopkám. Vzpomeňte na Baku, kde se během dvou kol dostal dopředu o čtyři příčky. Sprint je pro něj jako stvořený.

Valtteri Bottas

Za normálních okolností byste Fina označili za klidného, rozvážného a vypočítavého jezdce, který odvádí pro tým solidní práci. Jenže teď je jeho budoucnost u Mercedesu nejistá, a tak bych to chtělo, aby se ukázala tvrdá stránka jeho povahy, která vyplouvá na povrch jen občas.

Pokud Bottas ví, že s ním Mercedes nehodlá pokračovat, co může ztratit – zejména ve sprintu, ve kterém se bodují pouze první tři pozice naprostým minimem? Kdyby tak Hamiltona předjel, až tolik by tím Britovi neublížil. Vadit by nemělo ani to, že oproti Hamiltonovi více opotřebovává pneumatiky, sprint by měl trvat jen něco kolem půl hodiny.

Yuki Tsunoda

Není pochyb o tom, že právě kvalifikace jsou největším Tsunodovým problémem. Pokud je zvládne dobře, zajede obvykle i slušný závod. Bohužel pro Japonce je letos relativně častý jev havárie už v sobotních jízdách, což mu pokazí zbytek víkendu. Prakticky každé prohlášení ve smyslu „Teď už se ponaučím, nesmím na to tak brzy tlačit“ následuje další nevynucená chyba. V závodech je na tom ale Tsunoda podstatně lépe, proto by mu formát sprintu měl vyhovovat.

George Russell

Jistě, Brit dokáže s pomalým williamsem zajíždět úchvatné kvalifikační časy, ale v závodě se přes něj obvykle několik soupeřů, které nemá šanci dohnat, brzy přežene. Ve sprintovém závodu lze ale očekávat, že ostatní nebudou tolik riskovat, a naopak Russell do toho může dát vše. V sobotu by tak mohl získat natolik dobrou pozici na roštu, ze které by v neděli body udržel.

Podcast: Vše, co potřebujete vědět o experimentu s kvalifikačním závodem