F1 pokračuje v cestě za uhlíkovou neutralitou: Net Zero Carbon

Vývoj 100% udržitelného paliva, omezení používání jednorázových plastů a revize cestovní a nákladní logistiky - to jsou jen některé z věcí, na kterých formule 1 jako sport pracuje v rámci svého závazku dosáhnout do roku 2030 nulových emisí uhlíku. To vše v rámci projektu Net Zero Carbon.

Štítky: FOM Životní prostředí Zveřejněno 3. 07 2022 — GPF1.cz

Před třemi lety si F1 v rámci širší strategie udržitelnosti stanovila ambiciózní cíle a od té doby spolupracuje s deseti týmy, promotéry závodů, partnery, dodavateli, televizními společnostmi a FIA na snižování uhlíkové stopy  sportu. F1 již snížila svou uhlíkovou stopu díky dálkovému vysílání, které umožnilo snížit nákladní dopravu, zatímco přepracované nákladní kontejnery znamenají, že k přepravě vybavení lze používat efektivnější letadla.

Kanceláře F1 nyní využívají 100 % obnovitelné energie a společnost získala nejvyšší akreditaci pro řízení udržitelnosti (3*), kterou uděluje FIA.

Po úspěšném zavedení paliva E10 v letošní sezóně, které obsahuje 10 % etanolu a celkově snižuje emise CO2, pracuje F1 ve spolupráci s partnerskou společností Aramco a všemi hlavními výrobci paliv v F1 na vývoji 100% udržitelného paliva, které bude zavedeno s novou formulí motoru v roce 2026. Půjde o takzvané drop-in palivo, protože jej lze ve stejné formě používat v silničních vozech v běžných spalovacích motorech. F1 bude na testování udržitelných paliv úzce spolupracovat s F2 a F3.

Do budoucna se plánuje sestavení budoucích kalendářů F1 s cílem zlepšit nákladní a cestovní logistiku, aby se sport po celém světě pohyboval efektivněji. Prověřují se opatření na snížení emisí uhlíku u fanoušků cestujících na závody F1 a zároveň se budou posuzovat efektivnější cestovní opatření.

Do roku 2030 zbývá osm let, a tak F1 spěje ke svému cíli.