F1 podceňuje možnosti kybernetických útoků. Mohou ji ohrozit?

Formule 1 by se měla zaměřit na rozvoj technologií v oblasti ochrany citlivých dat. V tomto ohledu by mohla být snadno ohrozitelná, myslí si šéf společnosti Acronis, která se podílí na posílení bezpečnostních technologií v této virtuální oblasti. Společnost Acronis byla založena v roce 2003, její specializací je pomoc různým firmám s ochranou citlivých údajů…

Štítky: Bezpečnost Toro Rosso Zveřejněno 15. 12 2016 — Marie Tomšíková

Formule 1 by se měla zaměřit na rozvoj technologií v oblasti ochrany citlivých dat. V tomto ohledu by mohla být snadno ohrozitelná, myslí si šéf společnosti Acronis, která se podílí na posílení bezpečnostních technologií v této virtuální oblasti.

Společnost Acronis byla založena v roce 2003, její specializací je pomoc různým firmám s ochranou citlivých údajů nebo zálohováním dat. Údajně ji využívá až pět milionů lidí a pět set tisíc společností. Je aktivní ve 145 zemích po celém světě. Zároveň se zapojila do formule 1, kde spolupracuje s týmem Toro Rosso – italské stáji zajišťuje ochranu před kybernetickými útoky. Své zkušenosti v tomto oboru by chtěla využít v oblasti vytváření nových materiálů pro F1. James Allen vyzpovídal ředitele Acronisu Sergueie Beloussnova na téma, proč se jeho firma rozhodla investovat do formule 1.

banner_vstupenky

Svět se čím dál tím častěji setkává s kybernetickými útoky. Jejich cílem bývá zisk citlivých údajů, což nejen ve světě formule 1 může způsobit nemalé potíže. Mělo by šifrování dat patřit mezi priority moderní F1? „Jsem překvapený tím, že ve formuli 1 nejsou moc velké obavy o bezpečnost. Myslím, že v současnosti formule 1 není velkým cílem. Překvapilo mě to, protože jsem seznámen s podsvětím počítačové bezpečnosti a každý je jeho cílem. Například my se s bezpečnostními útoky setkáváme každý den. Stejně jako Microsoft, Google nebo kdokoliv jiný.

Je poměrně snadné napadnout senzory v autech. Rozumím tomu jak po technické i mechanické stránce a jsem překvapený tím, že toho nikdo nezneužívá. Já jsem na té dobré straně, ale myslím, že v budoucnu bude třeba rozsáhlejší šifrování a ochrana dat. Pracujeme na tom, aby Toro Rosso a snad i další týmy na tom byly lépe. Chrání své sítě, chrání své systémy, ale myslím, že by měly mít obavy, a to teď nemají.“

Beloussovou specializací jsou kvantové počítače (zařízení, která provádí výpočty v oblasti kvantové mechaniky). Jak tato technologie změnila F1? „Jsem fyzik. Studoval jsem na jednom z největších fyzikálních institutů, takže velmi dobře rozumím oblasti kvantové mechaniky. Kvantové počítače byly původně navrženy nositelem Nobelovy ceny Richardem Feynmanem, který napsal jednu z nejpopulárnějších knih o fyzice.

Problém, který se v této době snažil řešit, bylo modelování systému atomů. K tomu je potřeba vyřešit Heisenbergovu rovnici, což na běžném počítači není možné, protože to je příliš složité. Kvantový počítač v době Feynmana nebyl schopný přemýšlet jako univerzální počítač. V podstatě nebyl žádný systém, jak jste mohli simulovat hodnoty a vytvořit materiál s potřebnou kvalitou.

Například, když jste chtěli vědět přesné chování oceli, pokud ji natáhnete. Museli jste ji trochu pozměnit a sledovat, co se stalo. S kvantovým počítačem můžete napodobit ocel, trochu ji změnit a uvidíte, co se stane v reálném čase. Vlastně ani nepotřebujete vyrábět ocel a pozorovat, co se s ní děje. Přímo můžete vidět, jak se mění. V podstatě můžete navodit různé podmínky, a proto můžeme vytvářet nové materiály.

S formulí 1 to tak úplně nesouvisí. Myslím, že kvantové počítače ve formuli 1 mohou dělat spoustu věcí, protože tento sport je o nových materiálech. Například můžete vytvořit stokrát lepší baterii nebo desetkrát lepší přeměnu tepla na elektrickou energii.“

Baterie od Williamsu využívaná ve formuli E. Foto: fiaformulae.com

Baterie od Williamsu využívaná ve formuli E. Foto: fiaformulae.com

Mohou tedy kvantové počítače pomoci s vytvořením stokrát účinnější baterie? „Ano, protože baterie je soubor fyzikálních procesů. Dnes to funguje jako za starých dobrých časů alchymie. Lidé něco změnili a měli určité vzorce, díky kterým zjistili přibližné chování, ale to nebylo dokonalé. S kvantovým počítačem lze navodit skutečné podmínky procesů a lepší baterii můžete vyrobit mnohem rychleji.

Lidé vyrobí baterii, změří hodnoty, pak ji trochu pozmění a je to ještě horší. Tak změní něco jiného, a pak můžeme mít o něco lepší baterii. Ale pomocí kvantového počítače můžete dělat vše najednou a v jednom kroku se dostanete ke konečnému produktu. Veškerý materiál ve formuli 1 můžete hodně změnit.“

Jaké jsou cíle společnosti Acronis? Jsou to právě různé materiály a marketing? „Kvantové počítače mají relativně málo společného s Acronisem. Ale my se o ně zajímáme, protože tyto znalosti můžeme aplikovat v kvantových technologiích. To je také můj osobní zájem. O formuli 1 se zajímáme, protože je zde spousta dat. Skoro každý sponzor v F1 má mnoho různých výrobků, které mají nějaký vztah k formuli 1, ale také mají spousty dalších produktů, které s ní nijak nesouvisí.

Například Red Bull. Lidé mohou pít Red Bull, ale není tam žádná přímá souvislost. Co se týče nás, tak v současnosti máme pět produktů – zálohování, obnova, ukládání, sdílení souborů a jejich monitorování. Každý lze využít ve formuli 1. Dva z nich už jsou využívány nyní, další tři budou do konce příštího roku. Mohou se využít ke zlepšení funkčnosti senzorů. Všechno v F1 jsou počítače. Každý má nějaký druh počítače a v případě, že se rozbije, je to špatné.

Továrna Toro Rosso. Foto: scuderiatororosso.com

Továrna Toro Rosso. Foto: scuderiatororosso.com

Vše můžeme udělat rychleji. To je velmi důležité, protože můžete sbírat větší množství dat, více jich odesílat do Faenzy (továrna Toro Rosso), kde mohou být lépe analyzovány. Můžete vyrobit levnější senzory. A levnější je velmi důležité. Podívejte se na formuli 1 v době, kdy závodil Niki Lauda. Tehdejší rozpočty byly velké tak asi jako jedno procento dnešního rozpočtu, možná 0,1 procenta. Ale když se podíváte na F1 dnes, je to jako deset procent, protože tady jsou různé systémy, které simulují chování vozu. Dynamika kapalin navozuje chování vozu, takže to je velmi významná část rozpočtu. Takže vše, co ušetříte, můžete investovat do oblasti techniky.“

Formule 1 rovná se technologie motorsportu. Je to něco, co přitahuje Beloussnovu pozornost? „Ano, líbí se mi to. Ale je trochu smutné, že mám pravidla neumožňují být konkurenceschopnější. Nejsem si jistý proč, není to těžké. Mluví se o tom, což je jedna z věcí, kterou bychom měli dělat. Myslím, že všechny týmy by měly omezit své rozpočty. Není sranda, když mezi sebou soupeří týmy s naprosto odlišnými rozpočty. Může to být jiné, ale dejme tomu, že dříve to vyla jako vzdálenost 150 – 100 metrů, dnes 50 až 500.

Ale jinak je to dobrý sport. Myslím, že je trochu smutné, že se nevěnuje pozornost designérům a inženýrům. Je tam nějaká pozornost, ale myslím, že ne dost velká. Kolik lidí zná jména pilotů? Mnoho. Kolik lidí zná jména inženýrů? Velmi málo. Ve skutečnosti, v mnoha věcech jsou jména konstruktérů důležitější než jména pilotů. Myslím, že to je dobrý sport, ale všechny týmy musí posílit svou bezpečnost. Jsem zmatený tím, jak se týmy starají o svou bezpečnost. Je to velmi zvláštní.“

Například Ferrari spolupracuje s firmou Kaspersky, která se zabývá vývojem antivirů. Pravděpodobně každý tým má podobného partnera, nebo ne? „Ne všichni. Nemyslím si, že i Kaspersky dělá moc věcí pro bezpečnost. Znám Kaspersky velmi dobře, jsou naším velkým partnerem. Prodávají naše produkty a my prodáváme jejich produkty. Jejich vedoucí výzkumu bezpečnosti pracují pro mě a oni zase zaměstnávají velké množství našich lidí.“

Čtěte dále: Téma: Špionáž ve formuli 1. Kde týmům hrozí největší nebezpečí a jak proti němu bojují?

Toro Rosso je jedním z mála týmů, které aktivně pracují na bezpečnosti svých dat

Toro Rosso je jedním z mála týmů, které aktivně pracují na bezpečnosti svých dat



Diskuse k článku

Napsat komentář