F1 nenaplňuje svoje cíle ohledně předjíždění

Nová generace formulí měla přinést lepší závodění. Vozy, které do formule 1 přišly minulý rok měly zjednodušit jízdu za jiným autem. Podle Lewise Hamiltona z Mercedesu je zlepšení ale malé, rozhodně menší, než vedení F1 slibovalo.

Štítky: FIA Lewis Hamilton Mercedes Zveřejněno 14. 04 2023 — Vašek Štěpánek

Vloni si formule 1 prošla výraznou změnou. Do šampionátu přišly vozy s výrazně pozměněnou aerodynamikou, byl navrácen ‚ground efect‘ [přísavný efekt] a zavedly se nové pneumatiky s užším běhounem – to vše proto, aby se zlepšilo předjíždění a atraktivita závodů.

Ve startovním poli se ale pořád nacházejí jezdci, kteří s novými pravidly nejsou zase až tak moc spokojeni.  Respektive, nevidí příliš velké zlepšení při jízdě za jiným vozem. Nejhlasitějšími ‚kritiky‘ se stali Carlos Sainz a Lando Norris, nyní se k nim připojil také Lewis Hamilton.

Pilot Mercedesu sice uznal mírné zlepšení, pořád to ale není to, co vedení sportu od nových pravidel slibovalo. „Řekl bych, že závodění je o trochu lepší, než tomu bylo v předešlé generaci formulí. Pořád to ale není to, co nám bylo slibováno a je co zlepšovat,“ vyjádřil se Hamilton.

Mercedesu vloni nová pravidla uškodila. Osminásobní mistři světa poháru konstruktérů byly poprvé od roku 2013 mimo boj o titul. Hamilton potvrdil, že loňský vůz Mercedesu byl příliš aerodynamicky efektivní a stříbrné šípy zpomalovalo především poskakování auta.

„Minulý rok byl pro nás kvůli porpoisingu [poskakování] docela špatný. Strávili jsme hodně času řešením tohoto problému, a to nás vyřadilo z boje o titul. Nebyl to ale jediný problém a některé z těch problémů máme i letos.

Naštěstí už ale naše auto neposkakuje a máme tak o jeden problém méně. Pořád věřím svému týmu a snad se nám podaří vyřešit i naše stávající problémy a vrátíme se na čelo,“ zhodnotil situaci v Mercedesu Hamilton.

Mercedes sice stále není na špici startovního pole, ale pokrok už zaznamenal. Po trápení v Bahrajnu a Saúdské Arábii, v Austrálii přišly stupně vítězů. Krom toho černé šípy měly také solidní tempo v kvalifikaci a v dalších závodech by měl Mercedes přivézt velká vylepšení.