F1 nemá být zneužívána jako platforma pro osobní názory

Mohammed Ben Sulayem společně s FIA na konci loňského roku zakázali pilotům publikovat své osobní názory na sportovních akcích bez souhlasu mezinárodní automobilové federace. Prezident francouzského orgánu se snaží, aby byla FIA nestranná a nesloužila jako platforma pro osobní agendu sportovců, kteří pod federací působí.

Štítky: FIA Mohammed Ben Sulayem Zveřejněno 14. 01 2023 — Vašek Štěpánek

FIA v prosinci loňského roku zakázala pilotům ve všech závodních kategoriích, včetně formule 1, vyjadřovat se ke světovým, náboženským či osobním názorům bez patřičného souhlasu mezinárodní automobilové federace.

V minulosti jsme vídali Lewise Hamiltona nebo Sebastiana Vettela využívat F1 k prezentaci svých názorů. Pilot Mercedesu podporoval boj proti rasismu a bývalý pilot Aston Martinu zase často upozorňoval na klimatické a enviromentální problémy.

Od letošní sezony ale budou podobné ‚propagace‘ bez výslovného souhlasu FIA zakázány. Jeden to může chápat jako zákaz svobody slova. Prezident mezinárodní automobilové federace Mohammed Ben Sulayem ale argumentuje tím, že FIA by měla být neutrální.

„Naše filosofie je šíření míru pomocí sportu, stavíme nové mosty. Věc, kterou ale nechceme je, aby FIA byla označována za platformu pro vyjadřování osobních názorů. Tím se sportu vzdalujeme,“ uvedl Mohammed Ben Sulayem.

Bývalý saúdskoarabský závodník se nechal slyšet, že piloti [včetně těch v F1] se v rámci akcí pořádaných FIA mají věnovat především řízení. „Co jezdci umí nejlépe? Řídit, a to by si měli v rámci sportovních akcí uvědomit.

Chceme nejlepší jezdce na světě, kteří dělají show, prezentují daný sport na špičkové úrovni a šíří mír pomocí sportování. Samozřejmě, nikdo jim nezakazuje prezentovat své osobní názory a přesvědčení, ani jim to do budoucna nikdo zakazovat nebude.

Jen chci říct, že dnes existují tisíce jiných platforem, kde se mohou jezdci veřejně vyjadřovat k čemu chtějí, například na sociálních sítích. FIA by tak neměla být dalším prostředníkem, jak na daná témata upozorňovat, ta má být zcela neutrální,“ zakončil Sulayem.

Pokud by se ale pilot rozhodl vyjádřit svůj názor přímo na sportovní akci, může svůj návrh zaslat a prokonzultovat s příslušníky FIA. Ti rozhodnou, zda sportovec může daný názor šířit přímo z akce spadající pod francouzský orgán.