F1 nás okrádala a podváděla, tvrdí pořadatelé GP Malajsie

Po osmnácti letech se pomalu loučí GP Malajsie. Poplatky za pořádání závodu byly příliš vysoké. To před časem prohlásil i Bernie Ecclestone a poštval tím tak proti sobě tamní promotéry.

Štítky: Bernie Ecclestone GP Malajsie Zveřejněno 3. 05 2017 — Josef Nekvinda

Zvyšujícím se nárokům za pořádání závodů formule 1 podlehlo již několik okruhů a podoba kalendáře tak stále doznává nových změn. Podíl viny na těchto podmínkách nese i bývalý šéf holdingu F1 Bernie Ecclestone. Před nedávnem se ale nechal slyšet, že poplatky spojené s hostováním formule 1 jsou příliš vysoké. Tímto prohlášením proti sobě poštval promotéry okruhů, kteří byli právě pro tyto důvody z kalendáře vypoklonkováni.

Celou situaci dobře ilustruje aktuální případ GP Malajsie. V Sepangu se na přelomu září a října letošního roku představí F1 naposledy. Po osmnácti letech, kdy se zde nepřetržitě závodilo. O to horší se případ jeví, zmíníme-li fakt, že okruh byl před lety vystavěn za účelem otevřít formuli 1 brány k novým netradičním destinacím. Šéf sepangského okruhu Razlan Razali proto nad výroky Ecclestona vyjádřil hluboké zklamání.

Ecclestone otočil a říká: Snižme ceny pořadatelům závodů

„Jen si přijdu být v některých ohledech podveden, i když jsme k podpisu smlouvy nebyli nikým nuceni. Přijít ovšem s takovýmto prohlášením – jak se jako máme cítit? Všechna ta léta jsme přepláceli a nedostali za to, co jsme požadovali. Jako dobré závody a přístup k týmům a jezdcům.

Pochopitelně nám nikdo nedržel u hlavy zbraň, ale vyjít s tímhle prohlášením, to nás opravdu pobouřilo. Navozuje to v nás pocit, že jsme byli podvedeni a nedostali jsme to, za co jsme zaplatili.“

Ecclestone vinu popírá

„Nikdo z nich hlupáky nedělal a je obecně těžké jej z někoho udělat,“ oponuje Bernie Ecclestone. „Jestliže jimi jsou, to je věc jiná. Dobrou práci odvedli s motocyklovými závody. Zamilovali si je a evidentně jim to vynáší. V případě formule 1 nevydělávají a co jsem řekl bylo, že za to, co údajně nedostali, neneseme vinu. My neděláme show.

Naštěstí teď je tu teď Ferrari, které když bude pokračovat ve své práci a ostatní jej napodobí, budeme mít velmi dobré závody. Potom se zlepší i podmínky pro promotéry, kteří by měli snáze prodat vstupenky,“ vyjádřil se Ecclestone pro agenturu Reuters.

Razali také přiznal, že nad tématem návratu již hovořil i s novým vlastníkem Liberty Media. Dlouhé diskuze prý proběhly v Bahrajnu, nicméně ke konstruktivnímu řešení situace to prý nepřispělo. I přes snížení ceny „hostovného,“ na které by Liberty Media bylo ochotno přistoupit, je formule 1 pro Malajsii neudržitelná.

Diskuse k článku

Napsat komentář