F1 “má štěstí” v tom, že Red Bull a Ferrari postavily stejně rychlá auta

Technický šéf Red Bullu Adrian Newey má jasno v tom, čemu a komu fanoušci vděčí za dramatický úvod letošní sezony.

Štítky: Adrian Newey Ferrari Pravidla Red Bull Zveřejněno 1. 04 2022 — Lukáš Štěrovský

Stejně jako u každé změny pravidel panovaly i před letošní sezonou obavy, že nové regule startovní pole spíše roztáhnou, než aby rozestupy mezi vozy snížily. To se ale nestalo – naopak bitva Red Bullu a Ferrari o čelo je snad ještě vyhrocenější než loňský souboj s Mercedesem.

„Pro formuli 1 je to velké štěstí, že my a Ferrari jsme navrhli vozy, které v prvních závodech měly velmi, velmi podobnou výkonnost. To je zřejmě důvod, proč jsme byli svědky dobrých závodů,“ vysvětluje technický ředitel Red Bullu Adrian Newey.

Podle něj se budou navíc rozdíly mezi auty nadále smazávat. „S tak velkou změnou předpisů, jako je tato, se zpočátku nevyhnutelně setkáváme s velmi strmou křivkou, co se rozdílů mezi formulemi týče. Postupně, pravděpodobně už v průběhu této a nadcházející sezony, bude docházet k jejímu narovnání – tak je to u každé velké změny pravidel.

Je zřejmé, že letošní rok je ve srovnání s předchozími lety neobvyklý, protože je stanovený rozpočtový strop. Vývoj je pro nás tím pádem obtížnější a větší výzvou, to je ale stejné pro všechny,“ dodává Adrian Newey.