F1 má 10 týmů. Ten 11. prý nepřinese žádný užitek

Šéf stříbrných šípů Toto Wolff zatím není plně přesvědčen, že by zbrusu nový tým ve sportu byl zaručenou přidanou hodnotou pro formuli 1. Místo v královně motorsportu by mělo být výsadou a je třeba si jej chránit.

Štítky: Michael Andretti Toto Wolff Zveřejněno 13. 05 2022 — Vašek Štěpánek

Michael Andretti se svým otcem a mistrem světa Mariem se nadále snaží vstoupit do formule 1 s vlastním závodním týmem Andretti Global. Američané to myslí vážně, už mají i předem dohodnutou dodávku motorů s Renaultem.

Mezi aktuálními účastníky šampionátu se nachází příznivci, ale i odpůrci potenciálního vstupu Andrettiho do F1. Toto Wolff si je sice vědom výhod vstupu amerického týmu, není ale zcela přesvědčen, že by z tohoto rozhodnutí profitovaly další týmy.

Šéf stříbrných šípů v Miami poukázal hlavně na snížení finančních odměn stávajících týmů po dokončené sezoně. Takzvané ‚prize money‘ by se nově musely přerozdělit mezi 11 stájí a ne mezi 10 jako je tomu v dnešní době.

„O vstupu Andrettiho do F1 už bylo řečeno hodně věcí. Pokud jde o plusy, jsem si jistý, že skutečný americký tým s americkým pilotem v něm, by byl pro sport velmi přínosný, zvlášť v dnešní době, kdy zažíváme v Americe obrovský rozkvět.

Dnes máme deset týmů, na konci sezony se mezi těchto deset týmů rozdělují peníze. Kdyby se sem Andretti skutečně dostal a najednou by peníze dostával i 11. tým, jaké odškodné z toho budou mít organizace, které jsou zde roky?

Každý z nás do svého programu investuje obrovské peníze a velkou část z toho představují i prize money. My jsme do týmu za posledních deset let nainvestovali přes miliardu dolarů a jak chcete s 11. týmem zanechat stejné odměny?“ zamýšlí se Wolff.

Podle pravidel musí nový účastník šampionátu zaplatit vstupní poplatek ve výší 200 milionů dolarů. Tím se jednak lehce vykompenzují finanční ztráty ostatních týmů a také tím dá nový tým dostatečně najevo svůj zájem zůstat v F1 minimálně několik dalších let.

„Další tým by pro nás znamenal 10 % snížení příjmů, které máme teď. Pokud ale přijde někdo, kdo je schopen prokázat svůj zájem být ve formuli 1, pak bychom měli všichni tomuto vstupu jít naproti, to se ale v tomto konkrétním případě zatím prokázat nepodařilo.

Nechápejte mě zle, když mluvím o číslech. Být součástí formule 1 je obrovskou výsadou pro každého z nás. Máme omezené zdroje a rozhodně se jich nechceme zbavovat jen kvůli tomu, že nám na startovním roštu přibyde další stáj,“ vysvětlil své stanovisko Wolff.

Generální ředitel McLaren Zak Brown chápe Wolffovy komentáře a z jisté části je i podporuje, na straně druhé, CEO stáje z Wokingu je otevřen i Andrettiho nabídce a ve sportu by jej uvítal s otevřenou náručí.

„Máme deset skvělých týmů, myslím si ale, že 11. a možná snad i 12. tým by tomuto sportu také prospěly. Rozhodně zde nechceme mít týmy, které za rok, dva nebo tři odejdou a už o nich neuslyšíme, to opravdu ne a možná na tyto případy Toto (Wolff) naráží.

Ale Andretti je velké jméno, jak ve formuli 1, tak motorsportu obecně. Mít toto jméno na startovním roštu a bojovat s ním by pro nás bylo skvělé. Jedná se o důvěryhodnou značku se správnými prostředky pro vstup do F1, takže tento příchod bychom uvítali,“ dodal Brown.