F1 cílí na uhlíkově neutrální paliva už za necelé čtyři roky, budou vhodná pro běžná auta

Předpokládá se, že do roku 2030 budou na silnicích jezdit téměř dvě miliardy automobilů, z nichž pouze 8 % budou čistě bateriová elektrická vozidla (BEVS). To znamená, že ke snížení emisí oxidu uhličitého jsou zapotřebí jiná řešení. V rámci plánů F1 na dosažení nulových emisí uhlíku do roku 2030 je tento sport průkopníkem v oblasti 100% udržitelného paliva, které lze od roku 2026 používat nejen ve vozech F1, ale především ve většině silničních vozů na celém světě.

Štítky: Pohonné jednotky Životní prostředí Zveřejněno 26. 07 2022 — GPF1.cz

Technický ředitel F1 Pat Symonds vede tým zaměřený na vytvoření tohoto revolučního paliva a strávil měsíce hlubokým výzkumem, aby vytvořil co nejkvalitnější produkt pro rok 2026.

“Byla to fascinující výzva,” říká Symonds. “V době, kdy jsem o tom poprvé mluvil s lidmi, nikdo nevěděl, o čem mluvím, a abych byl upřímný, nejsem si jistý, jestli jsem to doopravdy věděl i já, takže jsem se tomu strašně věnoval. Úzce jsme spolupracovali s FIA, která má několik velmi dobrých specialistů na paliva, a hodně nám pomohl náš partner ARAMCO.”

Revoluce v oblasti paliv již začala, protože nová generace vozů F1 letos jezdí s palivy “E10” – směs 90 % paliva a 10 % obnovitelného etanolu.

“Těch 10 % etanolu, které nyní přidáváme, je zcela udržitelných,” říká Symonds. “Existuje spousta různých druhů etanolu, které se liší kvalitou, ale toto je skutečný ekologický etanol – tedy plně udržitelný.”

Palivo, které bude F1 používat za něco málo přes tři roky, bude unikátní a vytvořené v laboratoři.

F1 pokračuje v cestě za uhlíkovou neutralitou: Net Zero Carbon

“E-paliva nabízejí úžasnou příležitost,” říká Ross Brawn – výkonný ředitel F1 pro motoristický sport. “Pracujeme na e-palivu, jehož uhlíkový cyklus je zcela neutrální, takže uhlíku využitého k výrobě tohoto paliva je stejné množství jako uhlíku vypouštěného spalovacím motorem. To znamená, že motory nepřidávají nic k oxidu uhličitému v atmosféře.

Velkým lákadlem je, že když toto řešení najdeme, můžete ho použít ve svém silničním automobilu, aniž byste museli provádět jakékoli změny na motoru. Na planetě budeme mít téměř dvě miliardy spalovacích motorů, a ať už najdeme jakékoli elektrické řešení, jakékoli vodíkové řešení, pořád tu budou dvě miliardy aut. Jsou části světa, kde se tato auta na elektrická nezmění.

Pokud do těchto aut pustíme palivo, které má mnohem menší dopad na životní prostředí, bude to pozitivní změna a vyšleme tím silný signál, že je to schůdná cesta. Všechny ropné společnosti, které pracují v F1, se k tomu zavázaly. Bude to fantastický úspěch a fantastický vzkaz světu, že existují i jiná řešení.”

Spalovací motory F1 zůstávají, benzín vystřídají syntetická paliva

Přechod z 10% obnovitelného paliva v roce 2022 na 100 % během několika let je ambiciózní plán, protože vyžaduje rychlé navýšení výrobní kapacity. Podle Symondse je však F1 na dobré cestě.

“Spolupracujeme se společností ARAMCO a nyní jsme otestovali 39 náhradních směsí paliv,” říká Symonds. “To nám pomohlo pochopit účinky různých typů směsí, které lze použít v udržitelném palivu. Ty jsme testovali v jednoválcové pohonné jednotce Formule 1, takže jde o reprezentativní testování – a myslím, že to pomohlo urychlit náš pokrok.

Společnost ARAMCO bude vyrábět palivo ze dvou továren, jedna v Saúdské Arábii a druhá ve Španělsku. Bude hodně lidí, kteří budou chtít produkt právě z nich, ale oni, stejně jako mnoho dalších dodavatelů energie zapojených do formule 1, jsou více než schopni vyrábět to, co potřebujeme.”

Již více než 70 let je F1 na špici inovací a vyvíjí nejúčinnější pohonné jednotky a hybridní systémy, jaké kdy byly vytvořeny. Nyní se tento sport zaměřuje na pomoc při prosazování zelené revoluce pro celou planetu.

“F1 vždy úžasně prosazovala technologie a byla průkopníkem skutečných technologií, které lze využít v osobních a silničních vozech a tak dále,” říká Brawn. “Máme úžasně účinný spalovací motor.

Tato koncepce, když ji postavíte jako soutěž, pokud ji nastavíte se správnými cíli – pokud je cílem nejlepší udržitelné palivo, pak výrobci nalijí miliony do vývoje, aby se toho pokusili dosáhnout, a my pak získáme všechny výhody pro širší společnost.”