Exkluzivně: Ricciardo má opční smlouvu s Ferrari – anketa

Pokud by se Daniel Ricciardo nedohodl na setrvání u týmu Red Bull po skončení letošní sezony, stal by se pilotem Ferrari. Alespoň si o tom povídají lidé v komunitě formule 1, podle kterých má Ricciardo podepsanou opční smlouvu s Ferrari. Pokud by se do Maranella přestěhoval, což by nemuselo být pro Australana s italskými předky nic divného, riskuje roli týmové dvojky. Stejně jako ji dnes zastává Kimi Räikkönen. A to je nejsilnější argument, kterým jej od odchodu z Red Bullu odrazuje šéf týmu Christian Horner.

Štítky: Daniel Ricciardo Ferrari Mercedes Zveřejněno 16. 04 2018 — Tomáš Richtr

Ricciardův táta Giuseppe se narodil na italské Sicílii. Máma Grace je Australanka, ale dcera italských rodičů z italské Kalábrie. Ricciardův přesun do Itálie by tak byl poměrně výraznou symbolikou. Kardinální otázkou ale je, proč by vůbec opouštěl Red Bull? Tým, ve kterém neřeší týmovou jedničku ani dvojku a se kterým díky rychlému uvažování a temperamentnímu rozhodování vyhrál právě skončenou GP Číny? A šel by závodit do Ferrari po bok Sebastiana Vettela, vedle kterého piloti plní úlohu podporovatele a týmové dvojky? Jak to již poněkolikáté ukázal Kimi Räikkönen v Šanghaji?

Ferrari během Velké ceny Číny devalvovalo potenciál závodního výsledku Kimiho Räikkönena ve prospěch Sebastiana Vettela. Leda by mělo Ferrari v záloze nějaký geniální nápad, zvolená strategie ponechat Räikkönena na dráze o hodně déle než Vettela, který stejně přišel o průběžné první místo ve prospěch Valtteriho Bottase, mu jen ubližovala. Neměl jinou šanci, než po své absolvované zastávce klesnout v pořadí níže, než byl před pitstopem. Považte sami:

16. kolo Velké ceny Číny, Räikkönen je čtvrtý 12 sekund za lídrem Vettelem, 9 sekund za druhým Bottasem a 3 sekundy za třetím Verstappenem. Ricciardo je v tu chvíli šestý přes 3 sekundy za ním.

Když vyjede Räikkönen z boxů, je šestý. 12 sekund za pátým Ricciardem, 23 sekund za lídrem Bottasem a za ním jedoucím kolegou Vettelem. Za nimi ještě Verstappen a Hamilton. Ferrari chtělo využít Räikkönena k tomu, aby pomohl Vettelovi proti Bottasovi, ale to se pro špatný stav pneumatik nepovedlo.

Hlavně proto šéf Red Bullu Christian Horner i přes média volá po tom, aby Ricciardo zůstal tam, kde je.

„Daniel je šťastný v našem prostředí, a když mu dokážeme dát auto jako v Číně, kam by chodil?! Ukázali jsme, že máme rychlé auto. Daniel je komplexní pilot a má potřebný nadhled, jak ukázal v posledních několika letech. Navíc je nejlepší v předjíždění. Jeho cit pro úsudek nikdo nepřekoná,“ nemůže si Horner vynachválit Ricciarda dostatečně dobře, tím spíš ve stínu špatného výkonu Maxe Verstappena, ‚rozmazlovaného‘ Hornerovým manažerským soupeřem v Red Bullu Helmutem Markem.

Druhou Ricciardovou možností je Mercedes, kde se Valtteri Bottas netěší zrovna neomezené podpoře. Smlouvu tam má jen do konce letošního roku. Kolegou by mu byl Lewis Hamilton, který je v Mercedesu doma stejně jako Vettel ve Ferrari. Vettel byl u Red Bullu miláčkem Helmuta Marka natolik, že na to doplatil Mark Webber. A stejným jeho miláčkem je nyní Verstappen. Který podepsal s Red Bullem na další tři léta.

Jinými slovy: Red Bull, Ferrari nebo Mercedes, pořád pomyslná, i když nikdy formálně potvrzená, role až toho druhého v řadě.

Co byste Ricciardovi poradili vy?

Co byste vy poradili Ricciardovi?

Diskuse k článku

Napsat komentář