Exkluzivně: Jaké důvody vedly k zániku týmu Manor?

Manor se zdá být prokletý. V jeho vozech zemřeli Jules Bianchi a ve skutečnosti také závodnice María de Villota. Na prahu sezony 2015 se tým, známý spíše jako Marussia, skoro zázrakem vyhrabal z nucené správy. Přesně ve stylu statečných a dobrodružných příběhů, které formuli 1 doprovázejí po desetiletí. A to vše ve stínu velkých zvířat,…

Štítky: Manor Zveřejněno 2. 02 2017 — Tomáš Richtr

Manor se zdá být prokletý. V jeho vozech zemřeli Jules Bianchi a ve skutečnosti také závodnice María de Villota. Na prahu sezony 2015 se tým, známý spíše jako Marussia, skoro zázrakem vyhrabal z nucené správy. Přesně ve stylu statečných a dobrodružných příběhů, které formuli 1 doprovázejí po desetiletí. A to vše ve stínu velkých zvířat, jako jsou prosperující automobilky.

Jenomže týmu Marussia / Manor nebylo ani po druhém znovunarození souzeno. Úmyslem tohoto textu není zasvětit vás do relativně složitých majetkových struktur ve vztahu k týmu Manor, ani vás obtěžovat komplikovanými procesními náležitostmi, které nakonec vedly v krach stáje. Vysvětlení je pohříchu jednoduché.

Hrdinou, který pro sezonu 2015 vytáhl Marussii / Manor z nucené správy, byl Stephen Fitzpatrick, super-bohatý britský podnikatel v oboru energií. Stejně jako armáda podobně nadějných podnikatelů před ním si myslel, že využije velmi populární platformy formule 1 a posílí svůj vlastní byznys. Jenomže můžete být podnikatelem jakkoli nadaným, nemáte-li srdce pro motorsport nebo alespoň automobilismus, vylámete si ve formuli 1 zuby.

Nejsem podnikatel ani byznysmen, proto mi skoro nepřísluší výkony úspěšných podnikatelů či byznysmenů komentovat. Přesto mě naivita účinkování některých z nich ve formuli 1 překvapí. Byli to v poslední době Paul Stoddart (Minardi), Gerard López (Lotus), Tony Fernandes (Lotus/Caterham) nebo nyní Stephen Fitzpatrick (Manor).

Tito (jinde) úspěšní podnikatelé často vidí tým F1 jako krabičku, která sama o sobě musí zajistit úspěch na platformě formule 1, jež generuje takové úžasné finanční výsledky – skoro 2 miliardy dolarů na výnosech ročně. Jenomže všichni tito sezonní návštěvníci vždy a do jednoho brutálně podcení, co si úspěch ve startovním poli žádá. A nejde o marketing nebo PR. Inženýring, technologie, vývoj, výzkum a vývoj – to vše stojí hodně peněz.

Nepotřebujete titul MBA, abyste v takové situaci pochopili, že tým F1 vás bude stát víc peněz, než jste čekali. To byste věděli, kdybyste si udělali včasnou rešerši, v anglickém jazyce ‘due diligence’. Ale zdá se, že pro moderní prototypy podnikatelů je typické do toho zkrátka ‘pocitově vlítnout’ a reálnou situaci poznávat až posléze. Inu, proti gustu žádný dišputát.

A tak se hlavní investor Manoru, Stephen Fitzpatrick, jednoho rána probudil s telefonem u ucha, do kterého mu účetní vysvětloval, že pro rok 2017 Manor vykazuje ztrátu 40 milionů dolarů. Dejte tuto položku do souvislosti s naším temperamentním komentováním GP Brazílie 2016, kde Manor naprosto nečekaně ztratil pozici vůči týmu Sauber a v konečném zúčtování Poháru konstruktérů přišel asi o 10 milionů dolarů. Tenkrát jsme nevěděli, že Manor vedl předem prohraný boj, protože jaký je rozdíl mezi tím mít dluhy ve výši 40 nebo 30 milionů dolarů?

Jinými slovy: příběh Manor – Sauber během GP Brazílie 2016 byl mediálně fantastický, ale jak vyšlo později najevo, už dávno před závodem bylo jasné, že se Manor nachází ve stavu klinické smrti.

Stephen Fitzpatrick hledal partnery, ale v takové situaci záleží na tom, kolik chcete „pustit“. Podle zákulisních informací nechtěl Fitzpatrick odevzdat plnou kontrolu týmu – chtěl si ponechat nějaký kontrolní podíl. To není předpoklad pro úspěšné vyjednávání a hledání investora.

Když chcete prodat něco, s čím potenciálně můžete závodit ve formuli 1, ale je to zatížené dluhem 40 milionů dolarů, z povahy věci musíte nejprve pokrýt onen dluh 40 milionů dolarů. A současně zainvestovat do úrovně respektovaného týmu, což je objektivně dalších 100 až 200 milionů dolarů, pokud to ve formuli 1 myslíte vážně na přibližně další dvě sezony. A to nepočítám nutnost strategického plánu na 3 – 5 let, chcete-li dosáhnout na výsledky.

Asi jen blázen by do toho šel, a Fitzpatrick by byl blázen, kdyby tento bláhový projekt dál ze svého dotoval. Je tedy více než logické, že ze druhé nucené správy se už Manor prostě nedostane.

Čtěte dále: Nového kupce se najít nepodařilo, Manor v ročníku 2017 neuvidíme

Diskuse k článku

Napsat komentář