Esteban Ocon

Zveřejněno 6. 02 2017 — Tomáš Richtr

 

Národnost: francouzská
Startovní číslo: 31
Tým: Force India
Datum narození: 17. 9. 1996
První závod: GP Belgie 2016
Tituly:
Oficiální stránka: esteban-ocon.com/
Statistiky: GPGuide

Esteban Ocon nastoupil do čtyř úvodních tréninků během velkých cen v Barceloně, Silverstonu, Budapešti a na Hockenheimringu za tým Renault. Za Lotus se zúčastnil také pátečního tréninku v Abú Dhabi sezony 2014.

Narodil se v Évreux, což je padesátitisícové francouzské město v regionu Normandie, hlavní město departmentu Eure. V září oslaví dvacáté narozeniny. Esteban Ocon je členem jezdecké akademie Mercedesu, pro který závodí v německém seriálu cestovních vozů DTM. Tedy, dozávodil: po nástupu k Manoru jej v DTM střídá Felix Rosenqvist.

V DTM ale výsledkově nic moc: dokázal v devíti závodech z osmnácti bodovat jen devátým místem v Zandvoortu.

Ocon začal na motokárách v roce 2006 ve francouzském šampionátu, který o rok později vyhrál. V roce 2008 vyhrál seriál francouzských kadetů, aby se příští rok posunul na mezinárodní scénu do kategorie pro závodníky ve věku 12 – 15 let. Tou prošel například také Sebastian Vettel. V roce 2011 startoval v motokárovém seriálu pod hlavičkou FIA: CIK-FIA Karting Academy Trophy. Ten rok se jelo devět závodů v Itálii a Francii. Esteban Ocon skončil celkově na 27. místě. Není bez zajímavosti, že šampionem té sezony se stal Monačan Charles Leclerc, které letos stihl nastoupit do tří tréninků F1 za tým Haas.

V roce 2012 přišly formule, když Ocon nastoupil do seriálu Eurocup Formula Renault 2.0 za tým Koiranen Motorsport. Dostal se na stupně vítězů v Paul Ricard. Ve švýcarské odnoži formule Renault 2.0 stál dvakrát na stupních vítězů na Red Bull Ringu. O rok později vyhrál jednou v severoevropské formuli Renault 2.0 (dojel také na stupních vítězů v Mostě) a dvakrát v evropské formuli Renault 2.0, ve které skončil celkově třetí. V testech se posadil do silnější formule Renault 3.5 a o rok později do formule GP2.

Před dvěma lety vyhrál evropský titul ve formuli 3, kde porazil Maxe Verstappena. Ten skončil třetí a byla to jediná jeho sezona ve formulích před nástupem do F1. Tu si Ocon vyzkoušel jen v pátečním tréninku v Abú Dhabi s Lotusem.

Esteban Ocon je šampionem loňského seriálu GP3. Testoval pro Force Indii a vyzkoušel si DTM, kde letos nastoupil do sezony jako pilot týmu Mercedes-Benz DTM Team ART. V pátečních trénincích F1 testoval pro Renault a když Haryantovi došly peníze, stal se Esteban Ocon závodním pilotem Manoru. Pro sezonu 2017 povýšil do Force Indie.