Ecclestone zvažuje o odkupu podílu CVC v F1

Pokud by formule 1 v dohledné době skutečně změnila své majitele, některé tváře v jejím vedení by mohly zůstat stejné.

Štítky: Bernie Ecclestone Zveřejněno 5. 07 2015 — Tomáš Bohuslav

Pokud by formule 1 v dohledné době skutečně změnila své majitele, některé tváře v jejím vedení by mohly zůstat stejné.

Nedávno jsme vás informovali o tom, že společnosti RSE Ventures a Quatar Sports Investments si pohrávají s myšlenkou odkupu pětatřicetiprocentního podílu v F1 od současného majitele komerčních práv CVC. Bernie Ecclestone se přitom nechal slyšet, že pokud by se tak stalo, svůj podíl v královně motorsportu by odprodal i on.

Jak se ale ukazuje, celá záležitost je poněkud komplikovanější. Už jen proto, že podle čtyřiaosmdesátiletého Brita se CVC měla svého podílu již dávno zbavit.

„Je to jako všechny hedgeové fondy,“ řekl Ecclestone webu Motorsport.com. „Investují peníze lidí po určitou dobu. Nezáleží na tom, jak dobře se jim daří, musejí je vrátit. Možná to budou znovu re-investovat, možná ne, nevím. Termín odprodeje již pominul. Párkrát ho už prodloužili.“

Ecclestone dále prozradil, že pokud by teoreticky CVC svůj podíl skutečně odprodala, nejužší vedení formule 1 by se dost možná vůbec měnit nemuselo. Mohl by totiž spojit síly s předsedou CVC Donaldem McKenziem a představiteli obou zmíněných společností a onen rozhodující podíl v F1 společně zakoupit.

„Donald McKenzie prodávat nechce, tak jednoduché to je. On F1 miluje, miluje byznys, prodávat nechce. Možná bude muset svůj podíl prodat. Pokud ale bude investovat sám za sebe, možná se mnou, samostatně, na to si budeme muset počkat a pak uvidíme.“

Na přímou otázku, zda on sám by měl o případný odkup podílu v F1 zájem, pak Ecclestone odpověděl: „Vedeme rozhovory.“

McKenzie se ovšem nechal slyšet, že žádné konečné datum odprodeje společnost CVC nikdy stanovené neměla, investice navíc již prý byla splacena, takže „tlak již pominul“. Následně pak dodal: „My prodávat nechceme.“

Zájem ze strany RSE Ventures a Quatar Sports Investments považuje Ecclestone za velice seriózní, už kvůli skutečnosti, že šéfem první jmenované společnosti je americký miliardář Stephen Ross, kterého si Ecclestone velmi váží.

„Hodně lidí nás kontaktovalo. Je to řádný chlap, je to sportovec, z obchodního úhlu pohledu.“

Katařané se o královnu motorsportu zajímají dlouhodobě. Již několikrát usilovali o pořádání své vlastní velké ceny, zatím pokaždé však narazili na odpor ze strany organizátorů v Bahrajnu a Abú Dbahí, kteří o další konkurenci na Středním východě rozhodně nestojí. Ecclestone nicméně připustil, že pokud by se Katar rozhodl do formule 1 zainvestovat, dost možná by se tato skutečnost mohla změnit:

„Myslím si, že pokud by tu společnost (F1) vlastnili, byla by tu velmi dobrá šance na to, že by se tak stalo. Nebo by přesvědčili k souhlasu lidi z Bahrajnu a Abú Dhabí. Pak by společnost kupovat nemuseli.“

Další pozoruhodnou personou, o které se v souvislosti s případným odkupem mluví, je Dieter Hahn z německé Constantin Medien. Ta v minulosti žalovala Ecclestona u soudu kvůli umělému snížení prodejní ceny F1. Podle šéfa formule 1 však něco podobného žádný problém nepředstavuje.

„Mohu pracovat s kýmkoliv. Není to pro mě žádný rozdíl. Ten případ prohrál, takže proč bych na něj měl být naštvaný? Kdyby tu byl, pravděpodobně bychom si dnes spolu dali večeři,“ uzavřel Ecclestone.

Diskuse k článku

Napsat komentář