Ecclestone mi zaplatil, abych vynechal závod, přiznal bývalý šampion

Mistr světa formule 1 z roku 1980 Alan Jones přiznal, že bývalý šéf šampionátu Bernie Ecclestone mu zaplatil, aby předstíral nemoc a vynechal Velkou cenu Jižní Afriky v roce 1985. Důvodem pro tento krok byla, jak jinak, politika.

2 Štítky: Alan Jones Bernie Ecclestone Historie Zveřejněno 7. 08 2017 — Lukáš Štěrovský

Závod v Kyalami se konal během vrcholu takzvaného apartheidu (politika rasové segregace, kdy černošské obyvatelstvo nemělo přístup do restaurací, kin, parků, pláží, škol, nemocnic a jiných zařízení a veřejně přístupných míst určených bělochům*). Z tohoto důvodu některé továrny a týmy bojkotovaly závod, čímž chtěly vyjádřit protest proti apartheidu.

Jones tehdy závodil pro tým Haas Lola, který sponzorovala americká firma Beatrice Food. „Americký aktivista pro občanská práva Jesse Jackson prohlásil, že pokud auto podporované touto firmou v Jižní Africe pojede, zajistí, že všichni černoši pracující v americké pobočce Beatrice půjdou do stávky,“ napsal Jones ve své autobiografii.

„Betrice samozřejmě nemohla podlehnout tlaku jediné osoby, ale kdyby se nepodvolila, existovala šance na stávku,“ stojí dále v knize. S řešením přišel až Bernie Ecclestone.

„Během pátku jsem byl povolán k Berniemu Ecclestonovi. Nebyl jsem si jistý tím, co jsem provedl. Když jsem vstoupil, Bernie řekl: ‚Jak se cítíš?‘. Klasický pozdrav, přestože měl zvláštní pohled. Odpověděl jsem mu také klasicky: ‚Celkem dobře, díky za optání‘.

Rozhovor pokračoval. „Jaké si myslíš, že jsou šance na to, abys zítra vyhrál závod?“ chtěl vědět Ecclestone.

„Opět jsem necítil důvod, abych byl přehnaně jemný. ‚Bernie, myslím, že znáš odpověď na otázku. Mám pravděpodobně celkem slušnou šanci‘.

‚No, mám takový nápad. Pokud se hodíš marod a tenhle víkend nepojedeš, dáme ti peníze, jako kdybys vyhrál. Běž domů a navštiv Austrálii. Pokud pilot není ve své kůži a nemůže jet, pak vůz Beatrice nebude závodit. Je to vyšší moc. Jesse Jackson nebude moci prohlašovat, že donutil společnost stáhnout se ze závodu, ale nebude ani moc vyvolat stávku, protože vůz nebude závodit.‘

Myšlenka byla taková, abych počkal do sobotního rána, kdy všichni budou přijíždět na okruh. Pak jsem měl odjet. A tak se také stalo, prostě jsem zmizel. Tým měl připravené auto, když mu bylo řečeno, že Alan Jones má virové onemocnění a nemůže závodit. Jako zázrakem jsem se ale zotavil do dalšího závodu v Austrálii, což bylo jen dobře,“ píše dále Jones.

*Zdroj: Wikipedie

Diskuse k článku

2 komentáře: “Ecclestone mi zaplatil, abych vynechal závod, přiznal bývalý šampion”

  1. Ligier napsal:

    No… Nevím je to dlouho a už si ten závod nepamatuji. Ale co vím jistě, je nesmysl, že by Jones měl šanci vyhrát ten závod…. Po svém návratu do MS už byl celkem neviditelný jezdec…

  2. krakra napsal:

    Co nevyleze po letech, jsem zvědav co vyleze za dalších 30 let.

Napsat komentář