Ecclestone: Finanční strop nepomůže, velké týmy si vždy najdou cestu

Bývalý „šéf“ formule 1 Bernie Ecclestone označil jakékoli snahy současného vedení sportu o zavedení rozpočtových stropů za marný pokus o rovnoměrné rozdělení sil napříč startovním polem. Má totiž za to, že přední týmy si vždy najdou cestu, jak se udržet na vrcholu.

Štítky: Bernie Ecclestone Finance Sergio Marchionne Zveřejněno 7. 11 2017 — Josef Nekvinda

Osmasedmdesátiletý Brit, který se do ústraní stáhl v lednu tohoto roku, v pondělí rovněž varoval ohledně možného odchodu Ferrari po roce 2020. V tomto směru by mohlo být jasněji již dnes, neboť právě na úterý je naplánováno představení konkrétních záměrů ze strany Liberty Media a řídícího orgánu FIA o tom, jak přesně by se daly finanční výdaje týmů kontrolovat.

A ačkoli se dříve v rámci finanční dostupnosti hodně mluvilo třeba i o přerozdělování odměn, nevypadá to, že by se na zasedání Strategické skupiny v Ženevě toto ožehavé téma znovu objevilo mezi projednávanými. Rozpočtový strop je proto v současnosti vážnějším předmětem, než se mohlo jevit. A to i navzdory problémům při otázce, jak efektivně provádět kontrolu výdajů, když tovární týmy jsou zaštítěny daleko většími entitami přesahující samotnou formuli 1. I z tohoto důvodu, zdá se, je Ecclestone skeptikem.

„Většina z těch lidí z dolní části pole pravděpodobně nebude schopná dělat něco jinak, než jak to dělají teď. I kdyby byl zavedený rozpočtový strop,“ sdělil Ecclestone před odletem do Brazílie zpravodajské agentuře Reuters. „Ať už pro Mercedes, Ferrari nebo Red Bull zavedete jakýkoli strop, nebude v tom žádný rozdíl. Svou práci odvedou lépe a najdou cesty, kudy vynaložit finance. Pokud mluvíme o realitě, pak to nebude fungovat.“

Jak již bylo nastíněno, prezident Ferrari Sergio Marchionne minulý týden naznačil, že by svůj tým mohl z F1 na konci období platnosti současných smluv stáhnout. Stačí k tomu prý relativně málo – neshoda v budoucích vizích s vedením šampionátu. „Jestliže změníme pískoviště na místo k nepoznání, pak už si více nechci hrát,“ nechal se slyšet Marchionne. I on bude účastníkem úterních debat.

„Rozdíl je v tom, že Sergio nikdy předtím nebyl člověkem pod něčí kontrolou. Pokud se rozhodne udělat to, tak to taky udělá,“ varuje Ecclestone.

Ferrari a Mercedes brojí proti vedení F1, novým motorům i rozpočtovému stropu

Diskuse k článku

Napsat komentář