Dusno v Alpinu

Ve Formuli 1 se někdy dějí věci, které týmové vztahy napínají k prasknutí. Takový incident se stal mezi jezdci týmu Alpine, Pierrem Gaslym a Estebanem Oconem, během úvodního kola Velké ceny Monaka. Oconův odvážný manévr vedl ke kolizi, která poškodila oba vozy a vyvolala frustraci a omluvy. Co tento incident znamená pro budoucnost týmu?

Štítky: Alpine Esteban Ocon Pierre Gasly Zveřejněno 26. 05 2024 — GPF1.cz

Ve Formuli 1 se někdy dějí věci, které týmové vztahy napínají k prasknutí. Takový incident se stal mezi jezdci týmu Alpine, Pierrem Gaslym a Estebanem Oconem, během úvodního kola Velké ceny Monaka.

Ocon se pokusil o odvážný manévr na Gaslyho vnitřní straně zatáčky Portier. Oba vozy se srazily, což vedlo k tomu, že Ocon přelétl přes Gaslyho auto, což způsobilo poškození obou vozů. Zatímco Gasly pokračoval a nakonec získal první bod v sezóně za desáté místo, Ocon musel závod ukončit a později od stewardů obdržel desetisekundovou penalizaci, jelikož byl uznán „zcela vinným“.

Ocon, jehož trest bude přeměněn na posun o pět míst na startovním roštu v příštím závodě v Kanadě, označil incident za „nešťastný“ a později se na sociálních sítích omluvil.

„Dnešní incident je moje chyba, mezera byla nakonec příliš malá a omlouvám se týmu za to. Doufám, že tým si dnes zasloužil získat body,“ uvedl Ocon.

Gasly měl po závodě smíšené pocity. Na jedné straně byl rád za bod pro tým, ale na druhé straně litoval, co mohlo být, kdyby ke kolizi nedošlo. „Právě teď musím říct, že jsem velmi potěšen a velmi ulevený za celý tým,“ začal Gasly. „Věděli jsme, že Monako je místem, kde by mohla být příležitost, i když jsme od začátku roku bojovali s autem. Podařilo se nám využít tu příležitost včera s prvním Q3 a bylo důležité toho využít, a to jsme také udělali.“

Gasly dále dodal: „Bohužel to nebylo tak klidné, jak jsme plánovali. Nechci se pouštět do přílišných detailů, ale tyto věci by se neměly stávat. Byly jasné instrukce od týmu, co dělat a co nedělat, a to nebylo respektováno [Oconem].“

Gasly také ocenil, že z incidentu vyvázli s poškozeným předním křídlem a pár drobnostmi, a díky červené vlajce se podařilo vůz opravit. Když byl informován o Oconově omluvě na sociálních sítích, byl dotázán, jak tým bude postupovat dál, aby se něco podobného neopakovalo. „To je nejdůležitější,“ řekl. „Musíme se ujistit… Nemůžeme si jako tým dovolit riskovat, že oba vozy budou mimo závod. Možná jsme mohli získat body s oběma auty. Budeme o tom mluvit, jsem si jistý, že to překonáme a najdeme řešení do budoucna.“

Gaslyho bod znamená, že Alpine má v sezóně zatím dva body a je devátý v poháru konstruktérů, na stejné úrovni s Williamsem – s rivalem Kick Sauberem, který je nyní jediným týmem, který ještě nezískal žádný bod.