Důležité opatření: Týmy nebudou F1 mluvit do sestavy náhradního kalendáře

Ve vodopádu významných rozhodnutí po čtvrtečním setkání týmů F1 s vedením seriálu a hlasováním Světové rady motorsportu, by neměla zapadnout jedna velmi důležitá věc: náhradní kalendář, který vznikne v závislosti na odeznění současné pandemie COVID-19, již nebude podmíněn souhlasem týmů. To FIA a vedení FIA významně rozšíří možnosti volby, jak náhradní kalendář sezony 2020 sestavit.

Štítky: 2020 Kalendář Zveřejněno 19. 03 2020 — Tomáš Richtr

Byly zcela zrušeny závody v Austrálii a Monaku, velké ceny v Bahrajnu, Číně, Vietnamu, Nizozemsku a Španělsku zatím jen odloženy.

Nejbližší naplánovaný závod je nyní Velké cena Ázerbájdžánu o prvním červnovém víkendu. Jenomže takhle se na možnosti restartu sezony 2020 dívat nedá. Hlavním faktorem je způsob, jakým pandemie putuje po planetě. Čína má nejhorší za sebou a začíná se pomalu zotavovat, ale například americký kontinent (Kanada) a západní Evropu čeká teprve to, co zažívá Itálie, Rakousko a střední Evropa, včetně Česka a Slovenska. V časové posloupnosti tedy teprve největší problémy čekají Francii, Velkou Británii a otazník visí právě nad Ázerbájdžánem, který do světa moc nekomunikuje.

Podle nejnovější zprávy Světové zdravotnické organizace Ázerbájdžán zaznamenal přes dvacet případů dovozu pandemie zvenku, je tedy potenciálně teprve na začátku virové krize, časově již významně daleko za Českem a Slovenskem.

Situace ve Velké Británii je extrémně kritická kvůli skutečnosti, že v ní má sídlo většina týmů F1, která ale naštěstí zcela zavírá své továrny, aby virový tajfun přečkaly pokud možno beze ztrát. Problematické se ale mohou jevit možnosti vycestování ze země pro členy týmů.

Vedení formule 1 společně s týmy v sobě nachází instinkt pro přežití. Je daleko otevřenější nápadu zmenšeného formátu velkých cen a jejich naskládání v těsném sledu za sebou, včetně zrušené letní přestávky v srpnu. Klíčové bude rozhodování úřadů v jednotlivých zemích o uvolnění restrikcí usilujících o zmírnění dopadů a průběhu pandemie. Ať už co se týká zemí, kde týmy sídlí, nebo kde má FIA a F1 v plánu, aby závodily.

Situace není v současné době dobrá ani co do dopadů na zdraví a chod společnosti, ani co do nejistoty ohledně časových prognóz. Ale již dnes známé trendy chodu pandemie dávají zavdat příčině být optimistou, že ještě letos bude formule 1 zase závodit.

Diskuse k článku

Napsat komentář