Dramatické finále sezony 1992. Senna v souboji o první místo sestřelil Mansella

Velká jména v historii formule 1 provázejí i velké kontroverze. Nejinak tomu bylo v případě Ayrtona Senny, který okořenil finále sezony 1992 (na den přesně před 27 lety) kolizí s lídrem závodu Nigelem Mansellem, pro kterého to byl na nějakou dobu poslední podnik v královně motorsportu.

Štítky: Historie Zveřejněno 8. 11 2019 — Lukáš Štěrovský

Tehdy bylo zvykem, že Adelaide, šestnáctý závod sezony, tradičně uzavíralo kalendář. A i když o titulu bylo už od dvanáctého podniku, Grand Prix Belgie, rozhodnuto, i tak bylo sezonní finále bohaté na dramatické momenty. Nejvíce se asi spekulovalo o tom, že Ayrton Senna měl po závodě oznámit svůj roční odchod z královny motorsportu, což se ale nakonec nepotvrdilo.

Kdo jel ve formuli 1 na nějakou dobu naposledy, to byl Nigel Mansell, který se pro příští dva roky přesunul do šampionátu IndyCar, i když se pak Brit na několik závodů do F1 zase vrátil. Jednalo se také o poslední závody v barvách jejich tehdejších týmů pro Martina Brundla (Benetton), Gerharda Bergera (McLaren) a Riccarda Patrese (Williams). Byl to také poslední podnik pro partnerství McLaren-Honda, které bylo obnoveno až v roce 2015. Stáj z Wokingu tehdy totiž přešla na motory Ford.

Nejdramatičtější moment nastal v osmnáctém kole Velké ceny. Senna, který startoval druhý za Mansellem, se pokusil o předjetí, ale neúspěšně a oba vozy byly z Grand Prix vyřazeny. „Byla to škoda, protože to byl drsný, ale čistý souboj. Vylezl jsem z vozu a koukal, kde je Mansell, protože jsem mu chtěl pogratulovat ke skvělému roku a titulu, ale rychle zmizel. Pak jsem zjistil, že mě obvinil z nehody. Co jsem mohl dělat? Nikdy bych nezpůsobil nehodu úmyslně,“ dušoval se tehdy Senna.

V závodě pak vedl Patrese, ale v jeho voze selhal motor. Z vítězství se tak radoval Gerhard Berger (bylo to jeho teprve druhé vítězství od debutu s McLarenem) před Michaelem Schumacherem a Martinem Brundlem. Čtvrtý dojel Thierry Boutsen (vyjel první body za dva roky a poslední v kariéře), pátý Stefano Modena (zajistil Jordanu první a jediný bod v tom roce).

Kolize mezi Sennou a Mansellem ale měla dohru. Brita totiž naštvalo, že jeho tým ani sportovní komisaři se incidentem nezabývali. Nakonec dokonce prohlásil, že je „rád, že odchází“. Jeho komentáře ale shodil vítěz Berger s tím, že Mansell si „pořád jen stěžuje“.

Diskuse k článku

Napsat komentář