Doživotní zákaz? Briatore je zpátky v F1 a Enstone

O čem se nějakou dobu spekulovalo, je nyní potvrzeno. Formulový playboy Flavio Briatore se stává poradcem Alpine, což znamená návrat do F1 pod oficiální funkcí.

Štítky: Alpine Flavio Briatore Zveřejněno 22. 06 2024 — Dominik Kovář

Je tomu již 15 let, kdy formulovým světem otřásl skandál o zmanipulované VC Singapuru konající se rok předtím. Tehdejší šéf Renaultu měl zásadní podíl na úmyslné havárii Nelsona Piqueta mladšího, aby byl povolán safety car a Fernando Alonso se dostal do vedení, které již nepustil. Briatore byl po svědectví Piqueta a usvědčujících důkazech v roce 2009 z F1 potupně “vyhozen”, dostal doživotní zákaz a nic nenasvědčovalo tomu, že by se mu někdy měly dveře do královny motorsportu ještě otevřít.

Opak je pravdou a jak se říká, čas vše vyléčí. Alespoň pro Alpine, které ve svém prohlášení uvedlo, že se Briatore stává jejím novým poradcem. „Tým BWT Alpine F1 může potvrdit, že Flavio Briatore byl generálním ředitelem skupiny Renault, Lucou de Meo, jmenován výkonným poradcem pro divizi formule 1,” stojí v prohlášení týmu.

Dle prohlášení týmu se bude Briatore věnovat práci s mladými talenty, trhu jezdců a zhodnocování strategie a struktury daného projektu. Jeho angažování bere spoustu expertů s velkým otazníkem a dá se říci, že to je další z řady zvláštních organizačních kroků Alpine.

Šéf týmu Bruno Famin je však s touto akvizicí spokojen. “Nezajímám se o minulost. Vždy hledím do budoucnosti, čím můžeme udělat náš tým lepší. Flavio má 40 let zkušeností ve formuli 1 a ví jak dát do kupy vítězný tým. Má dobré výsledky, několik mistrovských titulů a do týmu přiveze právě tyto zkušenosti a bojový duch.”

Když byli na angažování Briatoreho dotázáni šéfové ostatních týmů, slyšeli jsme spíše slova podpory. Toto Wolff si myslí, že si každý zaslouží druhou šanci. Frederic Vasseur pro změnu souhlasí s Faminem. Pokud tento krok posune Alpine dopředu, je to jen dobře pro F1 a Alpine samotné.