Dokumentární film: Zlatý věk formule 1 s českým dabingem

V roce 2013 měl premiéru dokumentární film z prostředí F1, který nesl lakonický název: 1. Scénář napsal Mark Monroe a film režíroval Paul Crowder. Světlo světa spatřil pár let po uvedení jiného dokumentu: Senna. Senna společně s hollywoodským trhákem Rivalové zvedl globální zájem o formuli 1. A tak film 1, který pro české krajiny dostal…

2 Štítky: Historie Video Zveřejněno 30. 12 2016 — Tomáš Richtr

V roce 2013 měl premiéru dokumentární film z prostředí F1, který nesl lakonický název: 1. Scénář napsal Mark Monroe a film režíroval Paul Crowder. Světlo světa spatřil pár let po uvedení jiného dokumentu: Senna. Senna společně s hollywoodským trhákem Rivalové zvedl globální zájem o formuli 1. A tak film 1, který pro české krajiny dostal název “Zlatý věk formule 1”, byl očekáván s nadšením. Podívejte se na filmovou upoutávku, abyste sami poznali, že na film má cenu se podívat.

Současně přikládáme mou recenzi, která vznikla v době premiéry filmu, v říjnu 2013. Celý film s českým dabingem uvedla televize Spektrum, kterou vlastní společnost AMC Networks International. Ta na programech Sport 1 a Sport 2 vysílá také přenosy velkých cen formule 1. Kompletní film najdete na konci textu.

Původní recenze dokumentárního filmu “Zlatý věk formule 1”

Na svět přichází další celovečerní film o formuli 1. S krátkým, ale vše říkajícím názvem: 1. Na rozdíl od hollywoodského trháku Rivalové se v tomto případě jedná o čistý dokument. V GPF1 jsme jej už viděli.

Poslední tři roky jsou z pohledu propagace šampionátu formule 1 brilantní. V roce 2010 světlo světa spatřil film Senna, který se dostal do široké DVD distribuce a pár týdnů si hověl na čele žebříčku prodeje nosičů. Hoollywoodský produkt Rivalové měl premiéru letos v říjnu a těší se velkému uznání. Dočasně si hoví na třetím místě žebříčku nejlepších filmů historie, byť se po počátečním nadšení očekává mírný pokles. (Poznámka redakce: dnes je film Rivalové hodnocen ČSFD jako 25. nejlepší film všech dob.) Není bez zajímavosti, že na Česko-Slovenské filmové databázi je Senna hodnocen jako 86. nejlepší film všech dob.

V obou případech si hrstka historiků rve vlasy. Zatímco u Rivalů jde o klasický produkt filmového průmyslu s prvky dramatizace, cíleného zjednodušování a efektu, vedoucí k odchylkám mezi filmem a realitou, Senna – byť poskládán exkluzivně z dobových materiálů – je sestříhán lehce tendenčně. I zde šlo o záměr tvůrců zasadit určitý hollywoodský prvek, který do filmu implementuje představitele čistého zla a dobra. Senna tak vyznívá jako nevinný andílek a politická oběť doby, Prost jako chladnokrevný prevít. Doplatí na to pouze ti, kteří o historii těchto dvou vědí velmi málo. Jinak se i v případě Senny jedná o brilantní podívanou (a poslech).

Film 1 režiséra Paula Crowdera je oproti tomu čistokrevným dokumentem (a tomu budou odpovídat i možnosti distribuce, respektive jeho dostupnosti – u nás je očekáván do 6 měsíců). Jako takový je naopak zaměřen na úzkou cílovou skupinu poctivých fanoušků formule 1, nebo ještě přesněji těch, které zajímá průřez historií formule 1 z pohledu vývoje bezpečnosti. Nikoli skrze techniku, ale pohledem na ty, které pro formuli 1 položili život. Skrze příběhy těch, kteří za bezpečnost neúnavně bojovali či zpovědi těch, kteří přežili díky dříve jmenovaným. Film tak obsahuje nemalý počet dobových záběrů, na kameru hovořících lidí typu Max Mosley, Michael Schumacher, Jackie Stewart, John Watson, Martin Brundle a další, to vše proloženo střihy z moderní éry šampionátu.

Tvůrci, podobně jako v případě Senny, odvedli dobrou práci tím, že prohledali stovky a tisíce hodin archivních záběrů a v mnoha místech filmu je poskládali v atraktivní sérii střihů. Z počátku to vypadalo, že mix starých a moderních záběrů vyprodukuje jen nějaký nepřirozený mix pejska a kočičky, brzy se to ale uklidní směrem k těm historickým, a tak si fanda historie určitě přijde na své. Některé záběry potěší i pocitem toho, že nikdy nebyly viděny na youtube.

Film není výčtem obětí formule 1. Vybere si některá známá jména, například Jochena Rindta, Rogera Williamsona, Françoisa Ceverta, Ronnieho Petersona, a skrze pokusně vybudovanou citovou vazbu se pokusí alespoň částečně nastínit bolest ze ztráty hrdinů. Některé další oběti tvůrci jen zmíní a některé ignorují úplně. Fandové těch nezmíněných by se tak mohli cítit trochu dotčeni. Pro ty, kteří se F1 věnují dlouho a detailně a hlavně studují různými způsoby (ať už čtením knih, starých časopisů nebo brouzdáním youtubu) její historii, film nejspíš nic objevného neodhalí. S ohledem na rychlý vývoj doby v posledních letech, včetně silného náboru mladých fandů F1, je tento film vzdělávací povinností, která je na rozdíl od školy velmi poutavá.

Film se tak řadí mezi kvalitní dokumenty, které bylo možné vidět v českých kinech nebo v českých televizích: Silně působivý film Formule jedna z roku 1978 italských tvůrců Maria Morry a Oscara Oreficiho a spíše technicko-organizační britský dokument Formule 1 – Na ostří nože z roku 1995.

S hudebním podkladem si tvůrci ‘1’ hlavu nedělali a někdy působí i rušivě, ale třeba záleží jen na vkusu. Také mi chyběla o něco silnější prezentace pozitivních dopadů boje za bezpečnost. Za všechny bych jmenoval například havárii Nicka Heidfelda a Takumy Sata při Velké ceně Rakouska 2002, která nedopadla o nic méně zázračně než například ta Roberta Kubici z Kanady 2007.

Vůbec nijak to ale nesnižuje fakt, že ‘1’ je brilantní a důstojnou poctou všem těm, kteří bojovali tím, že nepřestali dělat, co milovali, a současně se snažili navýšit pravděpodobnost toho, že to přežijí. Byť ne všem se to podařilo.

Poselství závěru filmu nechám posoudit divákovi, ale absence připomínky havárií Miky Häkkinena, Ralfa Schumachera, Felipeho Massy či Henryho Surteese by mohli dát zapomenout faktu, že Zubatá do důchodu rozhodně neodešla.

Čtěte dále: Přehled: Jaké motory se v minulosti používaly?

FILM “Zlatý věk formule 1”:

Diskuse k článku

Napsat komentář