Dojmy šéfa F1 po Imole: Máme zaděláno na titánskou bitvu

Sportovní šéf formule 1 Ross Brawn tradičně shrnul své dojmy z poslední GP, tou byla dramatická GP Emilia Romagna. Brawn se také vyjádřil k aktuálnímu tématu, že královna motorsportu bude mít od příštího roku dva závody v Americe.

Štítky: GP Emilia Romagna Ross Brawn Zveřejněno 21. 04 2021 — Vašek Štěpánek

Lando Norris po právu jezdcem dne

Landův výkon mě opravdu zaujal, myslím, že nám v neděli ukázal, že má obrovského bojového ducha. Na Imole odjel fantastický závod. Udělal chybu jen v kvalifikaci, která stála tým několik pozic a byl za to na sebe opravdu tvrdý. V závodě ale svou chybu dokonale napravil.

Důležité je, že nám závody v Bahrajnu a teď i tady ukázaly, že v Landovi máme opravdu velký talent, který se rychle rozvíjí. Bylo zajímavé sledovat, jakou výhodu měl po celý víkend nad Danielem (Ricciardem).

Z mých zkušeností vím, že velký rozdíl mezi týmovými kolegy dělají pneumatiky, respektive to, jak s nimi dokáží piloti pracovat. Abyste zajížděli dobré časy, musíte je ohřát na optimální teplotu a v onom provozním okně zůstat co možná nejdéle.

Hodně lidí říká, že Daniel Ricciardo je překvapivě pomalejší než Lando Norris. Pravda ale může být i taková, že se mu zatím nedaří dobře zacházet s pneumatikami.

Intenzivní boj mezi Hamiltonem a Verstappenem

Pro Verstappena to byl docela akční závod. Měl tam několik třaskavých momentů a udělal pár chyb, hlavně při restartu za Safety Carem, i tak jsem toho názoru, že si Max vítězství skutečně zasloužil.

Souboj mezi ním a Hamiltonem hned v první zatáčce dodal závodu potřebnou šťávu. Podle mého názoru to byla čistě Maxova zatáčka, byl vpředu a měl lepší pozici na trati. Věřím tomu, že Hamilton by svůj manévr znovu neudělal, zvlášť v takových podmínkách, jaké na okruhu panovaly.

Možná měl (Hamilton) plnou hlavu Sergia Péreze, který byl hned za ním a možná proto se vecpal na místo, na které úplně neměl nárok. V tak vyrovnaném šampionátu to pro Lewise nebyl úplně šťastný den, vzácně udělal i chybu v polovině závodu. Přesto se dokázal umístit na druhém místě a stále je lídrem mistrovství světa.

F1 má zaděláno na souboj titánů

Myslím, že sezona 2021 bude velmi vyrovnaná a těsná, což je pro formuli 1 přesně to, co potřebuje. V Lewisovi a Maxovi nyní máme dva závodníky v jiných fázích kariéry, navíc oba mají vozy, které mohou vyhrát titul.

Letošní sezona má všechny potřebné ingredience k tomu, abychom byli svědky souboje titánů, a to z toho důvodu, že za rok budou zcela jiná technická pravidla. Týmy se tak budou velmi brzy soustředit na vývoj vozů pro příští rok. Z toho důvodu si myslím, že velkého vývojového progresu žádný tým nedosáhne a tak, jak jsou karty rozdány teď, budou i nadále.

Na domácí půdě Ferrari překvapilo

Ferrari si prochází těžkým obdobím, ale v Imole odjeli opravdu solidní závod a je skvělé vidět je na takových pozicích, zvlášť po loňském roce (Leclerc a Sainz získali v Imole čtvrté a páté místo).

Jsem si jistý, že by si přáli, aby měli vůz ještě tak o desetinu, dvě rychlejší. Možná by tím v Imole získali i podium. Důležité ale je, že jdou evidentně správným směrem.

Rozporuplný incident Bottase a Russella

Pozitivní je, že nám tato nehoda ukázala, jak daleko jsme pokročili v bezpečnostních standardech, zvlášť, když uvážíme, co se v té samé zatáčce stalo skoro před třiceti lety. Naštěstí se tak tragické scénáře teď nestaly a oba piloti vylezli ze svých aut po svých.

Imola je docela úzká trať, když k tomu připočteme déšť a mokrou trávu kolem trati, je to docela zrádný okruh. Jsem si jistý, že oba dva se z této nehody poučí.

Nevím, koho bych označil za viníka. Trochu to vypadalo, jako kdyby Valtteri na osychající trati uklouzl a George už neměl kam uhnout. Je těžké to posoudit.

Dva závody na americkém kontinentu

Ještě před začátkem GP v Imole jsme zveřejnili vzrušující novinku. Miami bude po boku Austinu druhou destinací, kterou bude F1 navštěvovat. Sean Bratches se o závod v Miami snaží od té doby, co přijal svou pozici v managementu sportu.

Jednání trvala opravdu dlouho, déle, než jsem sám čekal, ale konečně jsme se dočkali. Je to tu a máme to černé na bílém.

Věřím, že bude vybudován skvělý okruh s dobrými příležitostmi k předjíždění. Vášeň a nadšení z formule 1 se v Severní Americe rozrůstá stále rychleji a rychleji, což je něco, co mě skutečně těší. Závod formule 1 v Miami bude skvělá akce a už se na ni těším.