Dočkal se! Carlos Sainz si na mokrém Silverstonu zajistil první pole position v kariéře

Sobotní program na Silverstonu byl opravdu dramatický. Zrádné podmínky připravily pro jezdce náročnou zkoušku. Z té vyšel nejlépe Carlos Sainz, který si dojel pro svou první pole position v kariéře. Za ním skončil Verstappen a Leclerc. Do Q3 se znovu dostal Zhou a překvapivě Nicholas Latifi.

Štítky: Carlos Sainz GP Velké Británie kvalifikace Zveřejněno 2. 07 2022 — Vašek Štěpánek

Před začátkem kvalifikace začalo na britském Silverstonu pršet, nešlo o prudký liják, ale jízda na suchých pneumatikách byla nemožná. Na začátku Q1 tak jezdci sáhli po pneumatikách do přechodných podmínek, označené zeleným pruhem.

Na trati se velmi brzy objevila drtivá většina jezdců. Kvůli zhoršujícím se podmínkám existovalo velké riziko přerušení kvalifikace, a tak se všichni snažili zajet rychlá kola co nejrychleji. Jen dvojice pilotů Aston Martinu a Alpinu si dávaly na čas.

První část kvalifikace silně připomínala kvalifikaci v Kanadě, kde také pršelo a jezdci neustále zajížděly rychlá kola. Trať začala usychat, a to přinášelo lepší časy na kolo a lepší šanci na postup do dalších fází. Pořadí se tak neustále měnilo.

Nakonec ale odpadl Alex Albon, který byl poražen týmovým kolegou Latifim. Kanaďan měl ale přitom starší verzi monopostu. Dále nepostoupil Magnussen, Vettel, Schumacher a Stroll. Aston Martiny tak opět potvrdily mizernou rychlost na vodě.

Druhý kvalifikační segment měl podobný průběh jako první část. Počasí se sice zhoršovalo, ale díky pneumatikám do mokra jezdci paradoxně zrychlovali. Tím tak došlo k další naháněčce rychlých časů a opět docházelo k rychlému střídaní pořadí.

Nicholas Latifi zajel pěkné kolo a objevil se na devátém místě, poté spadl na desáté, do konce Q2 ale pořád zbýval čas. Pěkné kolo předvedl také Guanyu Zhou, Fernando Alonso i Lando Norris, kteří drželi prozatímní postupové pozice.

V posledních minutách druhé části kvalifikace začalo v Silverstonu už vydatněji pršet a jezdci na přechodných pneumatikách už své časy nezlepšili. Pořadí se tak nezměnilo a Nicholas Latifi se s Williamsem dostal do poslední části kvalifikace.

Takové štěstí ale neměl Gasly s Bottasem, Tsunodou, Ricciardem a Oconem. Zmíněná pětice doplatila právě na zrádné britské počasí a své výkony tak už nezlepšili. Ani nemohli, počasí bylo na konci Q2 opravdu špatné.

O to překvapivější bylo, že do poslední části kvalifikace najížděli jezdci opět na pneumatikách do přechodných podmínek. Jako první vyjeli na trať piloti Ferrari a za nimi Guanyu Zhou, který se také dokázal dostat do Q3, už podruhé v řadě.

Trať se postupně zlepšovala a nabízela jezdcům zajetí rychlejších časů. Max Verstappen i Charles Leclerc ve svých kolech chybovali a nabídnuté příležitosti využil Carlos Sainz, který si zajistil svou první pole position v kariéře!

Za Španělem skončil na druhém místě Verstappen před Leclercem a Pérezem. Lewis Hamilton z Britů skončil nejlépe a zajistil si páté místo před krajanem Norrisem. Alonso ukořistil sedmé místo před Russellem, kterému se poslední pokus nevydařil. TOP10 uzavřeli Zhou a Latifi.