Kanadské peklo ovládl Ricciardo

Nervy drásající Velkou cenu Kanady 2014 vyhrál Daniel Ricciardo před Nicem Rosbergem a Sebastianem Vettelem.

15 Zveřejněno 8. 06 2014 — Zuzana Kulichová

Nervy drásající Velkou cenu Kanady 2014 vyhrál Daniel Ricciardo před Nicem Rosbergem a Sebastianem Vettelem.

V sobotní kvalifikaci si startovní místo v první desítce vybojovali Nico Rosberg, Lewis Hamilton, Sebastian Vettel, Valtteri Bottas, Felipe Massa, Daniel Ricciardo, Fernando Alonso, Jean-Eric Vergne, Jenson Button a Kimi Räikkönen.

Hamilton se ihned po startu pokusil zaútočit na svého týmového kolegu, ovšem došlo mezi nimi ke kontaktu a Hamilton se propadl na třetí místo za Sebastiana Vettela. Jen o pár metrů dál pak došlo k další kolizi, a to mezi jezdci Marussie, kterou oba odnesli odstoupením ze závodu. Na trať musel hned v prvním kole vyjet safety car.

Zpomalovací vůz zajel zpátky do boxů až na konci sedmého kola. Pořadí jezdců se po restartu závodu ustálilo následovně: Rosberg, Vettel, Hamilton, Bottas, Massa, Ricciardo, Vergne, Alonso, Räikkönen a Button. Lewisi Hamiltonovi se nepodařilo na Sebastiana Vettela zaútočit, naopak si musel dávat pozor na Valtteriho Bottase. Druhé místo si zpátky Brit vybojoval až v kole jedenáctém, a to s pomocí DRS.

Šestnácté kolo pak přineslo začátek první série zastávek v boxech. Tuto lavinu odpoutali Vettel, Massa, Vergne, Button a Bottas. Lídr závodu Nico Rosberg své mechaniky navštívil až v kole devatenáctém. Hamilton pak o kolo později.

V kole třiadvacátém musel ke svým mechanikům zajet Pastor Maldonado, na jehož voze viditelně nebylo něco v pořádku. Lewis Hamilton mezitím začal pomalu stahovat náskok svého týmového kolegy, který v kole 24. činil jen sedm desetin sekundy. Pětadvacáté kolo pak znamenalo konec závodu pro Kamuje Kobajašiho, který nezvládl svůj monopost.

Nico Rosberg v témže kole udělal chybu, nevešel se do šikany a projel ji rovně. Za tento skutek se dostal až ke komisařům, nicméně žádný trest nenásledoval. Němec jen dostal poslední varování. O páté místo v té době o kus dál sváděli souboj Sebastian Vettel s Valtterim Bottasem.

Ke druhému pitstopu začali piloti zajíždět kolem kola osmatřicátého. V jednačtyřicátém kole vyšvihl uprostřed trati hodiny mistr světa z roku 2007 – Kimi Räikkönen.  Nico Rosberg zalej podruhé do boxů v kole 44. Jeho pitstop byl však velmi pomalý, neboť došlo k problému s předním kolem. Díky rychlé zastávce se o kolo později Hamilton před Rosberga dostal.

Hamilton však udělal chybu a projel šikanu rovně. Rozhodl se tedy před sebe svého týmového kolegu pro jistotu pustit. Následně se Britovi opět podařilo před Němce dostat, nicméně jeho vůz zasáhly neočekávané problémy s brzdami a Hamilton se začal propadat. Ze závodu nakonec odstoupil a Nico Rosberg byl varován, že i jeho brzdy začínají odcházet. Němec začal výrazně ztrácet na své soupeře.

Ve čtyřiapadesátém kole bylo pořadí na bodovaných pozicích následující: Rosberg, Pérez, Ricciardo, Vettel, Hülkenberg, Bottas, Massa, Alonso, Button a Vergne. Problémy Nica Rosberga se pomalu stabilizovaly.

První osmice jezdců byla rozdělena na dvě velmi vyrovnané čtveřice, například mezi pátým Hülkenbergem a osmým Alonsem bylo v 57. kole pouze pět desetin sekundy. Felipe Massa využil chyby kolegy Bottase a vzápětí předjel i houževnatého Hülkenberga. Massa svým pronásledovatelům hned začal odjíždět a stíhal vedoucí kvarteto.

Závěr závodu se pak nesl v atmosféře tvrdého boje o prvních pět míst v cíli GP Kanady. Dvě kola před koncem závodu došlo ke změně na čele, když se Ricciardovi podařilo předjet Rosberga. O třetí místo pak kolo před koncem závodu Vettel připravil Péreze. Jen vteřiny poté došlo k velké kolizi, při níž ze závodu odstoupili Sergio Pérez a Felipe Massa. Závod se dojel pod safety carem.

[wppa type=”filmonly” album=”34″][/wppa]

GP Kanady 2014 - závod

P.JezdecTýmKolaČas/ztrátaStart
1Daniel RicciardoRed Bull Racing-Renault701:39:12.8 h6
2Nico RosbergMercedes70+4.2 s1
3Sebastian VettelRed Bull Racing-Renault70+5.2 s3
4Jenson ButtonMcLaren-Mercedes70+11.7 s9
5Nico HülkenbergForce India-Mercedes70+12.8 s11
6Fernando AlonsoFerrari70+14.8 s7
7Valtteri BottasWilliams-Mercedes70+23.5 s4
8Jean-Eric VergneSTR-Renault70+28.0 s8
9Kevin MagnussenMcLaren-Mercedes70+29.2 s12
10Kimi RäikkönenFerrari70+53.6 s10
11Sergio PérezForce India-Mercedes69+1 kolo13
12Felipe MassaWilliams-Mercedes69+1 kolo5
13Adrian SutilSauber-Ferrari69+1 kolo16
14Esteban GutiérrezSauber-Ferrari64+6 kol
22
-Romain GrosjeanLotus-Renault59+11 kol14
-Daniil KvjatSTR-Renault47+23 kol15
-Lewis HamiltonMercedes46+24 kol2
-Kamuj KobajašiCaterham-Renault23+47 kol21
-Pastor MaldonadoLotus-Renault21+49 kol17
-Marcus EricssonCaterham-Renault7+63 kol20
-Max ChiltonMarussia-Ferrari0+70 kol18
-Jules BianchiMarussia-Ferrari0+70 kol19

Diskuse k článku

Napsat komentář