Hamilton ovládl GP Ruska, Mercedes slaví titul v Poháru konstruktérů

Do cíle premiérového závodu na okruhu v Soči se jako první dostal lídr šampionátu Lewis Hamilton. Na stupních vítězů ho doplnili Rosberg a Bottas.

Štítky: Soči Zveřejněno 12. 10 2014 — Zuzana Kulichová

Do cíle premiérového závodu na okruhu v Soči se jako první dostal lídr šampionátu Lewis Hamilton. Na stupních vítězů ho doplnili Nico Rosberg a Valtteri Bottas. Mercedesu tak už definitivně připadlo první místo v Poháru konstruktérů.

Premiérová Velká cena Ruska 2014 se nesla v pochmurné atmosféře. Nad sočským okruhem se sice už od samého rána drželo sluníčko, teplota vzduchu se vyšplhala až na jednadvacet stupňů, avšak celá komunita formule 1 myslela na jediné – na stav svého kolegy z Marussie Julese Bianchiho. Všichni piloti se prostřednictvím nápisů, odznaků a nálepek snažili vyjádřit mladičkému Francouzovi podporu…

Na startovní rošt se top desítka seřadila v pořadí: Lewis Hamilton, Nico Rosberg, Valtteri Bottas, Jenson Button, Daniil Kvjat, Daniel Ricciardo, Fernando Alonso, Kimi Räikkönen, Jean-Eric Vergne, Sebastian Vettel.

Po startu do Velké ceny Ruska Nico Rosberg prosvištěl před Lewise Hamiltona, když nezvládl svůj monopost, probrzdil a zkrátil si šikanu. Svou chvilku slávy v čele závodního pole si však užil jen chvilku. Hamiltona před sebe musel pustit a navíc si natolik poničil pneumatiky, že musel hned zajet do boxů. Zastávka se navíc jeho mechanikům moc rychle nepovedla.

Ke změnám došlo i na dalších místech, v prvních zatáčkách to bylo velmi těsné. Pořadí se ve třetím kole ustálilo následovně: Hamilton, Bottas, Button, Alonso, Verge, Magnussen, Vettel, Ricciardo, Kvjat, Räikkönen. Do boxů se hned v úvodu závodu musel podívat i Felipe Massa.

V pátém kole si Hamilton pomalu začínal budovat náskok před Bottasem, ten pak vytvářel další mezeru mezi sebou a Buttonem.

Velký skok se během prvních kol podařil Kevinu Magnussenovi z McLarenu. Po startu z jedenáctého místa se v osmém kole octl na místě pátém. K napínavé bitvě docházelo mezi čtveřicí jezdců jedoucích na sedmém až desátém místě – Ricciardem,Vergnem, Räikkönenem a Kvjatem.

Ve dvanáctém kole zajel do boxů pro nové pneumatiky Daniel Ricciardo, v témže kole ze závodu odstoupil jediný nastoupivší pilot Marussie – Max Chilton.

Nico Rosberg, který si svou jedinou plánovanou zastávku v boxech odbyl už v úvodu závodu, se postupně prokousával celým závodním polem vpřed. V kole šestnáctém se hnal za Sergiem Pérezem jedoucím na desátém místě.

Po dvacátém kole se jezdci pomalu začínali trousit do boxů odbýt si svůj jediný dnešní pitstop. Jako první se z čela stáhnul Jenson Button, na jehož místo se posunul Fernando Alonso, který okamžitě zrychlil. O šesté místo v té době začínal bojovat Nico Rosberg s Kimim Räikkönenem. Fin ovšem ještě nebyl v boxech.

V kole šestadvacátém zajel ke svým mechanikům ze třetího místa Fernando Alonso, jeho zastávka se však kvůli chybě jednoho z mechaniků nevydařila zrovna ideálně. V následujícím kole zajel do boxů i Valtteri Bottas. Další kolo pak přineslo pitstop Lewise Hamiltona. Ke změně v čele závodu však nedošlo.

V jednatřicátém kole Nico Rosberg úspěšně zaútočil na Valtteriho Bottase a probojoval se tak na druhé místo. Jeho odstup na Hamiltona byl však přes pětadvacet sekund. Pořadí v top desítce se ustálilo následovně: Hamilton, Rosberg, Bottas, Button, Magnussen, Alonso,  Ricciardo, Vettel, Gutiérrez, Räikkönen.

Pět kol před koncem závodu se pořadí mělo následovně: Hamilton, Rosberg, Bottas, Button, Magnussen, Alonso, Ricciardo, Vettel, Räikkönen, Pérez. Mezi Alonsem a Ricciardem byl odstup navíc velmi těsný.

Až do konce závodu však k žádným změnám v pořadí nedošlo. Mercedes tak může slavit titul v Poháru konstruktérů.

GP RUSKA 2014 - ZÁVOD

P.JezdecTýmKolaZtráta
1Lewis HamiltonMercedes53vítěz
2Nico RosbergMercedes53+13.6 s
3Valtteri BottasWilliams-Mercedes53+17.4 s
4Jenson ButtonMcLaren-Mercedes53+30.2 s
5Kevin MagnussenMcLaren-Mercedes53+53.6 s
6Fernando AlonsoFerrari53+60.0 s
7Daniel RicciardoRed Bull Racing-Renault53+61.8 s
8Sebastian VettelRed Bull Racing-Renault53+66.1 s
9Kimi RäikkönenFerrari53+78.8 s
10Sergio PérezForce India-Mercedes53+80.0 s
11Felipe MassaWilliams-Mercedes+80.8 s
12Nico HülkenbergForce India-Mercedes+81.3 s
13Jean-Eric VergneSTR-Renault+97.2 s
14Daniil KvjatSTR-Renault+1 kolo
15Esteban GutiérrezSauber-Ferrari+1 kolo
16Adrian SutilSauber-Ferrari+1 kolo
17Romain GrosjeanLotus-Renault+1 kolo
18Pastor MaldonadoLotus-Renault+1 kolo
19Marcus EricssonCaterham-Renault+2 kola
- Kamuj KobajašiCaterham-Renault+32 kol
- Max ChiltonMarussia-Ferrari+44 kol

 

Diskuse k článku

Napsat komentář