Deset největších vítězství Sebastiana Vettela

Krátce před závodním víkendem v Maďarsku Sebastian Vettel šokoval svět. Čtyřnásobný šampion formule 1 na konci roku definitivně ukončí kariéru, svým rozhodnutím překvapil i svůj stávající tým Aston Martin. Vettel má za sebou řadu úspěchů i rekordů… pojďme si spolu proto připomenout ta největší vítězství rodáka z Heppenheimu.

Štítky: Historie Sebastian Vettel Zveřejněno 31. 07 2022 — Vašek Štěpánek

2008 – Itálie, Toro Rosso

Před čtrnácti lety odjel Sebastian Vettel svou první celou sezonu ve formuli 1. Jeho útočištěm byl juniorský tým Red Bullu Toro Rosso (dnešní AlphaTauri). Ve Velké ceně Itálie přišel první větší důkaz o Vettelově talentu.

Víkend na Monze ovlivnil déšť, přesto dokázal pilot Toro Rosso získat svou první pole position a aby toho nebylo málo, o den později si mladičký Vettel dojel pro své premiérové vítězství v královně motorsportu.

Vítězství šokovalo celý svět a za svou práci si o rok později Vettel vysloužil místo v áčkovém Red Bullu. Zajímavostí je, že právě díky němcovým výsledkům se v roce 2008 Toro Rosso v poháru konstruktérů umístilo lépe než rudí býci.

2010 – Abu Dhabi, Red Bull

V roce 2010 bojovali o titul mistra světa hned čtyři jezdci. Očekávalo se, že šampionem bude buď Mark Webber nebo Fernando Alonso. Sebastian Vettel byl před finále sezony celkově až třetím v pořadí a Lewis Hamilton měl už jen matematickou naději.

Mladý talent v Red Bull nebyl nikým sledován ani hlídán – veškerá pozornost se upínala na Webbera a Alonsa. Byl to ale právě Vettel, který s přehledem ovládl závod v Abu Dhabi a dojel si pro velmi důležité vítězství.

Kvůli alternativním strategiím se Webber s Alonsem propadli hlouběji do pole, a tak se z titulu poprvé ve své kariéře mohl radovat mladý Němec. Vettel se ve svým 22 letech stal nejmladším šampionem F1 a rekord drží dodnes.

2011 – Španělsko, Red Bull

Úvod roku 2011 patřil jen Sebastianu Vettelovi a po svém prvním titulu ničil konkurenci. Hned v prvních pěti závodech sezony se pilot Red Bullu radoval celkem čtyřikrát a ve Španělsku Vettel prokázal silnou psychiku.

Na startu závodu jej předjel domácí Alonso, Němec se tak musel na trati probojovat zpět do čela. Poté, co se mu to povedlo, začal být atakován rychlým Hamiltonem na McLarenu. Vettel ale tlak ustál a mohl se znovu radovat ze zaslouženého triumfu.

2011 – Itálie, Red Bull

Ačkoli byla sezona 2011 ve znamení spanilé jízdy Sebastiana Vettela, našlo se v tomto roce i méně šťastné období. Během léta totiž přišel mírný propad a pilot Red Bullu nevyhrál hned tři závody po sobě – Anglii, domácí Německo ani Maďarsko.

Po letní přestávce se ale obhájce titulu vrátil. V Belgii se dočkal vítězství a svou navrácenou formu stvrdil především ve Velké ceně Itálie, kterou si opět vyloženě podmanil a díky těmto výhrám se výrazně přiblížil druhé mistrovské koruně.

2011 – Indie, Red Bull

A ještě jednou sezona 2011… v Indii, to už jako dvojnásobný šampion, Vettel opět dominoval.

Okruh Buddh jezdci Red Bullu vyloženě sednul a premiérový závod v této zemi patřil opět ‚novému Schumacherovi‘, jak byl Vettel také nazýván.

Zároveň byl triumf v Indii posledním v roce 2011. O čtrnáct dní později v Abu Dhabi byl Vettel nucen odstoupit z prvního místa kvůli defektu už v prvním kole. V Brazílii zase přišly problémy s převodovkou, a tak poslední závod roku vyhrál kolega Webber, Vettel byl druhý.

2013 – Singapur, Red Bull

Vettelova snad nejlepší jízda přišla v nočních ulicích tropického Singapuru. Pilot Red Bull do závodu startoval z pole position a stylem start-cíl si doslova podmanil noční show. Vettela nezastavil ani výjezd Safety caru.

Po restartu závodu Vettel všem ukázal, kdo je králem – během prvních tří kol nasadil takové tempo, že si na druhého Alonsa vyjel náskok téměř devět sekund. Třetím vítězstvím v řadě se tak Vettel opět dostal do pozice, ze které mohl pomalu slavit čtvrtý titul.

2013 – Indie, Red Bull

Vettelovo vítězné tažení pokračovalo také v Indii, ve které opět dominoval. Všechny tři závody, které se v této zemi uskutečnily, vyhrál právě pilot Red Bullu. Výhra na okruhu Buddh byla zároveň šestým triumfem v řadě.

Úctyhodnou sérii Vettel navíc stvrdil čtvrtým titulem v řadě, a to ve svých pouhých 26 letech. Rok 2013 byl bezesporu nejsilnějším tažením Němce ve své kariéře, neboť se mu z celkových 19 závodů podařilo vyhrát hned třináctkrát.

2013 – Abu Dhabi, Red Bull

Jak bylo u Němce před devíti lety zvykem, když vyhrál, tak dominoval. Podobný scénář měla také Grand Prix Abu Dhabi, ve které Vettel zvítězil posedmé v řadě, čímž dorovnal rekord svého dětského hrdiny Michaela Schumachera.

Čerstvý čtyřnásobný šampion vyhrál také poslední dva zbývající podniky sezony 2013 – Velkou cenu USA a Velkou cenu Brazílie. Touto úchvatnou sérií devíti výher v řadě skončila také éra Sebastiana Vettela a další závody s Red Bullem už nevyhrál.

2015 – Malajsie, Ferrari

Po šesti letech s Red Bullem se Vettel od sezony 2015 usadil ve Ferrari, ve vysněném týmu, do kterého se chtěl po vzoru Michaela Schumachera dostat. Začátek spolupráce byl jako z říše snů, když hned v prvním závodě skončil Vettel na třetím místě.

To lepší ale mělo teprve přijít… hned v dalším závodě si pilot Ferrari díky dobré strategii, dobré správě pneumatik a bravurní jízdou vyjel první ‚červené‘ vítězství. Stalo se tak na Vettelově oblíbené trati v Sepangu v Malajsii.

Maranellu se podařilo porazit neohrožený a silně dominantní Mercedes. V průběhu roku se Vettel z výhry radoval ještě dvakrát, a to v Maďarsku a Singapuru. V dané sezoně byl Vettel, kromě jezdců Mercedesu jediným, kdo vyhrál závod.

2018 – Velká Británie, Ferrari

O tři roky později bojoval Vettel o titul se svým nynějším přítelem Lewisem Hamiltonem. Bitva o vysněnou mistrovskou trofej pokračovala i do anglického Silverstonu, domoviny jezdce Mercedesu a začátek víkendu vypadal lépe právě pro Hamiltona.

V sobotní kvalifikaci si Brit zajistil pole position. Hned na startu nedělního závodu se ale do čela dostal Sebastian Vettel s Ferrari. Pilot Mercedesu byl navíc sestřelen druhým Ferrari Kimiho Räikkönena a byl tak odsouzen se prodírat polem zpět.

Vettel na straně druhé kontroloval tempo a celý závod odjel jako stroj bez sebemenší chyby. Ferrari se tak mohlo radovat z dalšího vítězství. Triumf byl o to radostnější, neboť se Hamiltona podařilo porazit u něj doma.