Den, kdy byl šampion Juan Manuel Fangio unesen

Juan Manuel Fangio je dnes nesporně známou legendou formule 1. Mnoho lidí si však nepamatuje, že právě v tento den před 62 lety mohl Fangio přijít o život, a to v nemistrovském závodě na Havaně 1958 a paradoxně mimo dráhu.

2 Štítky: Historie Juan Manuel Fangio Zveřejněno 23. 02 2020 — Lukáš Podstata

Fangio, který kroužil svoji poslední sezonu, se nacházel před vypuknutím závodu v hotelu Lincoln v městě Havana. Do hotelu však ve večerních hodinách vstoupil střelec, který jen několik málo minut po svém vstupu odešel s jediným rukojmím. Bohužel černý Petr tehdy padl právě na Fangia. Za vším byla, možná trochu překvapivě, politika.

Bojovníci pod Fidelem Castrem se tehdy snažili na Kubě svrhnout režim generála Fulgencia Batisty. Ten se rozhodl uspořádat Velkou cenu Kuby (prémie pro vítěze deset tisíc dolarů, návštěvnost 150 tisíc diváků!), kterou tak vzbouřenci hodlali bojkotovat unesením hlavní hvězdy. Nutno dodat, že se k Fangiovi ale nechovali nijak hrubě, šlo jim pouze o upoutání pozornosti.

Dalších 20 hodin byl Argentinec držen v zajetí v nedalekém bytovém komplexu, kde mu povstalci připravili opravdu bohatou večeři. Fangio měl na výběr několik steaků a brambor. Dále mu únosci nabídli rádio, aby mohl poslouchat přímý přenos z druhé výroční kubánské Grand Prix, která se musela obejít bez jeho přítomnosti. Podnik však poznamenala tragédie. Kubánský pilot Armando Garcia Cifuentes ztratil kontrolu nad svým ferrari a vlétl mezi fanoušky. Sedm z nich zahynulo a celkem čtyřicet jich bylo zraněno.

Argentinec byl po závodě téměř okamžitě propuštěn a médiím posléze sdělil, že s ním bylo zacházeno dobře a zajatci se k němu chovali opravdu dobře. Fangio doslova traumatickou situaci až do jisté míry zlehčoval: „Bylo to takové malé dobrodružství,“ řekl tehdy. Není tedy pochyb o tom, že legendární pilot měl opravdu kuriózní důvod, proč nemohl nastoupit do závodu. Dokážete si představit něco takového v dnešní době?

Diskuse k článku

2 komentáře: “Den, kdy byl šampion Juan Manuel Fangio unesen”

  1. INF_11 napsal:

    Suprová zajímavost, jsem ani netušil 🙂
    Fangio byl legenda, viz jak dokázal vyhrát na starým Nürburgringu, kde po výměně pneumatik takticky využil délky okruhu (a tím doby předávání informací jezdcům) a přechytračil obě Ferrari, které by jinak v klídku vyhráli 🙂 Borec.

  2. krakra napsal:

    To je opravdu zajímavý příběh z historie.
    Opravdu jsem netušil, že na Kubě se jezdila Formule 1.

Napsat komentář