David Coulthard se rozzlobil: Mluvíme jen o pneumatikách a je to už nuda

Bývalý pilot týmů McLaren a Red Bull a současný expert britské televize není spokojený s tím, jak přehnanou péči piloti musejí věnovat pneumatikám. Současným stavem už je prý David Coulthard dokonce znuděný.

Štítky: David Coulthard Pirelli Pneumatiky Zveřejněno 3. 06 2021 — Lukáš Štěrovský

Závodník s přezdívkou DC odjezdil ve formuli 1 celkem patnáct sezon, během kterých si mohl vyzkoušet pneumatiky od různých výrobců. „Jezdil jsem na značkách Goodyear, Bridgestone i Michelin. Žádnou z těchto pneumatik bych ale nenazval špatnou.

Samozřejmě byly časy, kdy měl Bridgestone nebo Michelin výhodu na konkrétním okruhu,“ vzpomíná na války pneumatikářů, „ale byly to skvělé firmy, které s námi spolupracovaly, aby posouvaly hranice a vyvíjely pořád lepší gumy.

Nikdy jsme nemluvili o ničem, jako bylo poškození gumy z přehřátí,“ naráží na současný problém, který trápí pneumatiky Pirelli. Ty sice byly v úvodu svoji štace v F1 v roce 2011 vyráběny s úmyslně krátkou životností, od této filozofie se ale postupně upustilo. Přesto má jediný dodavatel gum stále potíže s jejich kvalitou.

Mistři v zacházení s pneumatikami: Verstappen, Hamilton, Leclerc

„Nikdy se nám nestalo, že bychom nemohli na pneumatiky zatlačit. Nejlepší byly úplně nové, pak se jejich výkonnost zhoršila, začaly se trochu drolit nebo puchýřkovat, ale pořád to byly pneumatiky.

Éra Pirelli je pro mě matoucí a nudí mě, vážně mě nudí, když musím poslouchat jezdce, jak tvrdí, že nemohli jet naplno, aby nepřetížili pneumatiky,“ má jasno David Coulthard, který by uvítal návrat druhého dodavatele.

„Máme válku motorářů, válků výrobců šasi, válku jezdců, ale jednoho dodavatele pneumatik, na které si navíc všichni stěžují. Radši bych zvolil jiné firmy, třeba Avon a Goodyaer a měl dvě podobné směsi, než pořád dokola poslouchat ty kecy,“ dodává DC.

Dlouhá léta jezdil v McLarenu, kariéru DC zakončil v Red Bullu.