Daniel Ricciardo

Zveřejněno 27. 04 2014 — Jan Pastorek

 

Národnost: australská
Startovní číslo: 3
Tým: Red Bull Racing
Datum narození: 1. 7. 1989
První závod: GP Velké Británie 2011
Tituly:
Oficiální stránka: danielricciardo.com
Statistiky: GPGuide

Daniel Ricciardo je bezpochyby velmi talentovaným jezdcem, který závodí ve formuli 1 zcela po právu. Je však na místě říct, že na rozdíl od mnoha jeho kolegů, byla Australanova cesta do královny motorsportu daleko přímočařejší, a to díky skutečnosti, že byl již od roku 2008 součástí juniorského programu Red Bullu na podporu nadějných mladíků.

Ještě před tím, než byla mezi oběma stranami navázána, doposud celkem úspěšná, spolupráce, působil Ricciardo ve své rodné Austrálii, kde se skrze úspěchy v nejrůznějších motokárových šampionátech probojoval až do formulových speciálů.

Sezonu 2006 strávil v asijské odnoži formule BMW, posléze se vydal závodit do Evropy, kde měl přeci jen k vysněné F1 o poznání blíž. Už coby člen zmíněného programu Red Bullu působil v ročníku 2008 ve formuli Renault 2.0, kterou následně vyměnil za britský šampionát F3. Ten se mu dokonce podařilo v sezoně 2009 opanovat a za odměnu dostal od rakouské stáje příležitost poprvé usednout do monopostu formule 1. Během tohoto testu Australan velmi zapůsobil, neboť zajel nejrychlejší čas ze všech.

Rok 2010 mu vynesl roli testovacího a záložního jezdce obou týmů Red Bullu v F1, kromě toho však nadále stíhal závodit ve formuli Renault 3,5, kde skončil celkově druhý. Podobně tomu bylo i v následující sezoně, avšak jen do její poloviny. Rakouská stáj totiž Ricciarda protlačila do týmu HRT, a tak si v rámci Grand Prix Velké Británie 2011 odbyl rodák z Perthu svoji premiéru v královně motorsportu.

U španělského týmu strávil zbytek sezony, posléze se vrátil ‚domů‘ a stal se závodním jezdcem Toro Rosso. V roce 2012 sice za týmovým kolegou Jeanem-Erikem Vergnem co do počtu bodů lehce zaostal, svými výkony ale rozhodně nezklamal.

V loňském roce se misky vah převážily v Ricciardův prospěch. Australan získal celkem dvacet mistrovských bodů, a když jeho krajan Mark Webber oznámil, že s koncem sezony odejde z formule 1, byl to právě on, koho Red Bull vybral jako nového týmového kolegu Sebastiana Vettela.

A vedení rakouské stáje nemělo čeho litovat, Australan od začátku sezóny porážel zkušenějšího týmového kolegu a stal se jediným jezdcem mimo Mercedes, který v roce 2014 dokázal vyhrát Grand Prix, a to hned třikrát. Kvůli dominanci německé stáje sice o titul bojovat nemohl, přesto zazářil.

V sezoně 2015 Ricciardo, stejně jako celý Red Bull, doplatil na slabou pohonnou jednotku Renault, výsledkem bylo až osmé místo. O rok později opět zazářil, když vyhrál svoji čtvrtou velkou cenu a stal se nejlepším ze zbytku světa za duem Mercedesu.