Další změny v F1. Na scénu přijdou 360° kamery, ploutve končí

Něco končí, něco jiného zase začíná. Tak by se daly charakterizovat poslední dvě novinky ze světa formule 1. Ta totiž od příštího roku přijde o žraločí ploutve, dočká se ale populárních 360° kamer.

Štítky: Pravidla TV Zveřejněno 24. 11 2017 — Lukáš Štěrovský

A pak, že se historie neopakuje! Pro rok 2017 se do formule 1 vrátily žraločí ploutve, aby po jediném roce byly „opět“ zakázány (v minulosti se od nich pouze upustilo). Teď je ale jejich zákaz definitivní – přestože týmy se na počátku listopadu pokusily tento zákaz zrušit, jenže to kvůli nesouhlasu McLarenu neprošlo. A tak budou vozy od příštího roku opět bez ploutví.

Něco takového pochopitelně rozezlilo některé stáje, které spílají na to, že nyní budou muset kompletně překopat plány nových vozů. „Není to zase tak velká věc, ale je to něco, co jsme si nemysleli, že budeme muset dělat,“ postěžoval si technický šéf Force Indie Andrew Green.

To však nebude jediná novinka pro příští rok. O systému Halo už bylo napsáno mnohé, a právě ten bude nepřímo spjatý s další inovaci. Tou budou 360° kamery používané například v IndyCar nebo MotoGP. Od příštího roku budou tedy k vidění i ve formuli 1. Kamera, která byla testována při letošní Grand Prix Singapuru, bude mít velikost golfového míčku a bude posazena bezprostředně před systém Halo.

Jediným problémem tak bude nutnost nalezení nové pozice pro speciální kameru pořizující záběry jezdce při nehodách. Pozice ostatních kamer na monopostech by i přes nasazení Halo měly zůstat stejné jako v letošním roce.

Diskuse k článku

Napsat komentář