Kdo je Pietro Fittipaldi, pátý člen slavné rodiny v F1

Hned dva piloti si ve Velké ceně Sachíru odbydou svůj debut ve formuli 1. Vedle Jacka Aitkena ve Williamsu to také budu náhradník Romaina Grosjeana Pietro Fittipaldi, čtyřiadvacetiletý příslušník slavné jezdecké rodiny.

Štítky: Pietro Fittipaldi Zveřejněno 5. 12 2020 — Martin Vejdělek

Jednoznačně největším pojmem ve světě motorsportu je jeho dědeček Emerson, vítěz čtrnácti závodů a mistr světa z let 1972 a 1974. Rovněž strýc Max Papis a další příbuzný Christian Fittipaldi se objevili na startu velké ceny formule 1, ačkoliv kariéru udělali zejména v jiných závodních sériích. Mladšího bratra Enza tato čest třeba čeká v budoucnu, aktuálně totiž závodí ve formuli 3.

V evropské verzi tohoto seriálu se před pěti lety objevil i Pietro, díru do světa však tehdy úřadující šampión britské formule Renault neudělal a rok zakončil až na šestnáctém místě. Mezi sezonami 2015 a 2016 se pak stal vítězem zimního indického šampionátu MRF Challenge, kde se potkal i se členy jiných jezdeckých rodin Mickem Schumacherem a Giulianem Alesim.

Další léta strávil ve světové sérii formule V8, kde na druhý pokus v barvách týmu Antonína Charouze oslavil titul. Namísto dalších úspěchů a vítězství ale následně přišla pro jeho kariéru komplikace. V květnu 2018 při prvním závodě WEC ve Spa doplatil na technické potíže, následkem čehož měl v Eau Rouge těžkou nehodu, kterou odnesl zlomeninami nohou.

Každá bouře ale přejde a na konci vyjde slunce, kterým byla pro brazilského pilota nabídka od Haasu. Celou loňskou sezonu tak v roli testovacího jezdce pracoval pro americký tým, zatímco závodil v seriálu DTM.

I díky této zkušenosti tak byl v současné složité době tím, po kom Haas a jeho šéf Steiner sáhli, když potřebovali parťáka pro Kevina Magnussena. „V pondělí si mě zavolal Günther a sdělil mi, že budu závodit. Vždycky držel své slovo a byl ke mně upřímný, proto s ním rád pracuji.“

Kromě svého nadřízeného Fittipaldi chválí i další členy stáje. „Kevin i Romain mě velmi podporují a jsou ke mně otevření. Ví, že to bude můj první závod, takže to pro mě bude náročné. Ale celý tým je úžasný, což je pro mě velkou pomocí.“

„Samozřejmě je to skvělý pocit, o formuli 1 jsem snil od čtyř let, kdy jsem začal závodit. Vzhledem k Romainově nehodě to samozřejmě není za nejlepších okolností, ale naštěstí z toho vyvázl.“

I tak se rodák z amerického Miami na závod velmi těší. „Čeká mě debut za těžké situace, ale jsem samozřejmě rád za tuto příležitost. Jsem týmu vděčný za důvěru, kterou ve mně vkládá a těším se na závod.“

Ten pro Fittipaldiho rozhodně nebude jednoduchým, kromě svých nepříliš velkých zkušeností se totiž bude potýkat i s nekonkurenceschopným vozem. Haasum v pátečních trénincích scházela rychlost úspěchem pro ně by bylo vůbec proklouznout z první části kvalifikace.