Cosworth se jako nezávislý výrobce motorů nevrátí

Firma Cosworth, zabývající se stavbou motorů, se v roce 2021 do F1 nevrátí – určitě ne jako absolutně nezávislý dodavatel pohonných jednotek. Pokud se má v královně motorsportu znova objevit, bude potřebovat dalšího partnera.

Štítky: Cosworth Pohonné jednotky Zveřejněno 12. 01 2018 — Lukáš Štěrovský

Britský motorář se zúčastnil diskuzí o nové podobě motorů F1 pro rok 2021, nakonec se ale zdá, že Cosworth však do královny motorsportu nevstoupí. „Rádi bychom tam byli,“ řekl o působení v F1 výkonný ředitel Bruce Wood. „Hodně se mluvilo o tom, že jsme zapojení do diskuzí o nových motorech.

Od začátku jsme ale věděli, že je nepravděpodobné vstoupit do F1 pouze jako kompletně nezávislý výrobce na bázi ‚když takový motor postavíte, přijdou noví výrobci‘. To je nemožné kvůli ekonomice a vší práci, která za tím stojí. Doufáme, že bychom mohli být partnerem menšího OEM výrobce, který je ochoten do F1 vstoupit. To snad nová pravidla umožní i s menším množstvím financí.

Co to vlastně je „nezávislý motor“ ve formuli 1

Není žádným tajemstvím, že úroveň technologie v současné formuli 1 je celkem prohibitivní i pro někoho jako Cosworth se znalostmi zázemí. Existuje mnoho elementů, které jsou naprosto špičkové. Jenže třeba systémy na rekuperaci energie by vyžadovaly investice ve výší desítek milionů.

Pravidla, která jsou navržena, by jistě technicky usnadnila návrat Cosworthu a sníží náklady na vstup do šampionátu do bodu, kdy přijde více výrobců. To ale nemusí být nezbytně automobilky, ale jiní sponzoři, kteří uvidí formuli 1 jako něco, co mohou zahrnout do vlastních rozpočtů,“ prozradil Wood.

Diskuse k článku

Napsat komentář