Co stojí za kontroverzí jezdců Red Bullu v kvalifikaci na GP Rakouska

Jako malí kluci se hádali Daniel Ricciardo a Max Verstappen přes své závodní inženýry, kdo pojede v kvalifikaci na GP Rakouska jako první a kdo jako druhý. Ricciardo byl vepředu a Verstappen dostal příkaz jej předjet. Verstappen ale příkaz neuposlechl s odvoláním na týmový protokol: jezdci se střídají. Jednu velkou cenu je to v kvalifikaci Verstappen - Ricciardo, tu další zase pořadí Ricciardo - Verstappen. Jako tomu mělo být v Rakousku.

Štítky: Daniel Ricciardo Max Verstappen Zveřejněno 30. 06 2018 — GPF1.cz

Tam ale Ricciardo zpomalil v očekávání, že jej Verstappen předjede, aby mu pomohl vytvořit aerodynamický vak. Ricciardo totiž čekal, že mu Verstappen pomůže, protože podle vlastního přesvědčení Ricciardo pomáhal „všem ostatním“ v pokusech před tím.

Bezprostředně po kvalifikaci Ricciardo osočil Red Bull z neférového jednání, ale když si nechal vše vysvětlil, vzal zpátečku.

„Abych pravdu řekl, připadal jsem si v prvních chvílích trochu podveden. Možná jsem očekával, že je má situace naprosto zřejmá všem,“ řekl Ricciardo. „Ani jsme o tom před kvalifikací nemluvili, jak moc samozřejmé mi to připadalo. Ale nejspíš jsme si o tom měli popovídat. Čekal jsem, že tentokrát se do slipstreamu dostanu já, ale Max to v plánu neměl. Jelikož jsme o tom nemluvili, tak Max neměl důvod očekávat, že chci být za ním.“

Neobvyklost situace způsobil krátký okruh Red Bull Ring a fakt, že se Red Bull rozhodl pro tři pokusy v Q3, místo obvyklých dvou. Hlavně proto Ricciardo očekával, že alespoň v jednom z nich – v tom posledním – si Verstappen a Ricciardo prohodí role.

„Oba jsme věděli, o co mi jde, ale samozřejmě jsme současně také soupeři. Ale myslel jsem si, že tým trochu vstoupí do téhle naší psychologické hry.“

Ricciardo ujistil, že se na Maxe Verstappena nezlobí, protože chápe, že ignoroval týmový příkaz, aby nakonec Ricciarda opravdu předjel.

„Není jediný, kdo by udělal to samé,“ řekl Ricciardo.

Max Verstappen trvá na tom, že plnil týmovou dohodu.

„Máme to jasně dohodnuté. Na Paul Ricard jsem byl já vepředu, tohle byl jeho závod, kde bude vepředu. Je to velmi jednoduché. Držel jsem se plánu. Ale možná se nás snažíte jen poslat proti sobě, myslím, že Daniel to vysvětlil celkem jasně.“

Red Bull politiku střídání pořadí jezdců každý závod aplikuje již mnoho let. Šéf Red Bullu Christian Horner rozumí obavám Daniela Ricciarda, že s ohledem na větší počet pokusů na Red Bull Ringu získává Max Verstappen menší výhodu.

Diskuse k článku

Napsat komentář