Co se změnilo mezi dvěma posledními výhrami Hamiltona

Během dvou let a sedmi měsíců, během kterých čekal Lewis Hamilton na další vítězství ve formuli 1, se událo mnoho zajímavých věcí ve světě F1 i mimo ní.

Štítky: Lewis Hamilton Zveřejněno 10. 07 2024 — Dominik Kovář

Čekal dlouho, ale dočkal se. Lewis Hamilton je znovu vítězem grand prix. Při GP Británie si připsal své 104. vítězství v F1, z toho devět jich získal právě v Silverstone, což je nově rekord. Předposlední výhra sedminásobného šampiona se datuje k GP Saudské Arábie v roce 2021. Co se v tomto období událo?

F1 dominuje Verstappen

Od GP Saudské Arábie 2021 získal Verstappen tři mistrovské tituly a míří za dalším. Během 57 závodů získal 42 (!) vítězství, což je úspěšnost 73,7 %. Na pódiu byl celkem 48krát, získal 28 pole position a 17 nejrychlejších kol. Dominance holandského závodníka v podstatě nahradila dominanci Lewise Hamiltona.

Vettel ukončil kariéru

Byť je jeden z největších rivalů Hamiltonovo kariéry o dva roky mladší, rozhodl se Sebastian Vettel v roce 2022 ukončit svojí bohatou kariéru. Od té doby se neustále spekuluje o jeho návratu, ale čtyřnásobný šampion F1 z německého Heppenheimu si stále užívá důchodu.

Bývalý tým zpět na nejvyšších příčkách

Lewis Hamilton opustil McLaren v roce 2012 po šesti společných sezónách. Dodnes má tým z Wokingu u Hamiltona speciální místo v jeho srdci. Nerad sledoval trápení McLarenu v uplynulé dekádě. Pravdou je, že již v roce 2021 McLaren vyzařoval známky zlepšení – budiž důkazem výhra Daniela Ricciarda v Monze téhož roku. Opravdový průlom však nastal v polovině loňské sezóny. Od loňské GP Británie posbíral McLaren 18 pódiových umístění, více jich za toto období zvládl pouze suverénní Red Bull (29).

Znovuzrození Fernanda Alonsa

Fernando Alonso zažil v roce 2023 nejúspěšnější sezónu za posledních 10 let. Celkem osmkrát se podíval na pódium a několikrát byl blízko vítězství, které však bohužel nepřišlo. V cestě vždy stál bezchybný Verstappen nebo pokažená strategie (Monako). Poprvé od roku 2013 jsme Alonsa a Hamiltona viděli v přibližně srovnatelných monopostech, díky čemuž jsme viděli řadu soubojů v podání těchto legend.

Aston Martin k Hondě, Ford a Red Bull, Audi..

S blížící se změnou pravidel pro rok 2026 dojde k příchodu několika nových automobilek, jejichž příchod byl oznámen právě v období Hamiltonova vítězného půstu. Audi přebírá Sauber a bude čistě továrním týmem. Ford se pro vstup do F1 spojí s Red Bullem, který dal “košem” Hondě. Ta však F1 neopouští a spojí síly s ambiciózním projektem Aston Martin.

Změny mimo svět F1

V posledním bodě opustíme svět F1.

  • Anglie měla mezi GP Saudské Arábie 2021 a GP Velké Británie 2024 hned čtyři premiéry
  • 8. září 2022 zemřela anglická královna Alžběta II., kterou na trůnu vystřídal její syn, král Karel III.
  • Česká republika má od 9. března 2023 nového prezidenta, kterým se stal Petr Pavel
  • Válka na Ukrajině začala 24. února 2022 a trvá dodnes
  • V srpnu 2022 se Lewis Hamilton stal spoluvlastníkem týmu Denver Broncos, který hraje nejvyšší profesionální soutěž amerického fotbalu NFL
  • Francesco Bagnaia se stal dvojnásobným mistrem světa v MotoGP
  • Kalle Rovanperä se stal dvojnásobným mistrem světa v rally
  • Novak Djokovic se díky 24 grandslamům stal statisticky nejúspěšnějším tenistou v historii
  • Lionel Messi se stal s Argentinou mistrem světa ve fotbale
  • Cristiano Ronaldo a Lionel Messi opustili Evropu a vydali se hrát do Saudské Arábie, resp. USA